AB’denTürkiye’ye göçmenler için yardım kararı çıktı

AB'denTürkiye'ye göçmenler için yardım kararı çıktı

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin liderleri yaklaşık 10 saatlik görüşme sonrasında göç krizinin yönetimi konusunda uzlaşmaya vardı. Anlaşma haberi sabah 06.38’de uluslar arası ajanslar tarafından dünyaya duyuruldu.

Ortak sonuç bildirisi İtalya’nın imza engeline takılan iki günlük zirvede devlet liderleri ‘gönüllülük esası’ üstünde uzlaştı. Buna göre AB ülkelerinden isteyenler gelen göçmenler için ülkelerinde merkezler açacak ve bu merkezler üye ülkelerce gönüllü olarak kurulacak.

İtalya: Sonra karar vereceğiz

Göçmen krizinin çözümüne ilişkin güvenceler talep etmiş olan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, son olarak İtalya’nın ülkede göçmen merkezleri açıp açmamaya daha sonra karar vereceğini açıkladı.

Conte’nin arkasından açıklama yapan Alman Şansolyesi Angela Merkel ise göç konusunda uzlaşmaya varılan yazının ‘pozitif’ olduğunu lakin konu üstünde ayrışmalar olmaya devam ettiğini şu sözlerle ifade etti:

“AB için en zorlu konulardan biri olan göç meselesi üstünde yoğun atışmaların arkasından ortak bir metin üstünde uzlaşabilmemiz iyi bir gelişme ve olumlu bir sinyal. Elbette fikir ayrılıklarımız konusunda daha katetmemiz gereken çok yol var.”

Türkiye’ye üç milyar dolar

Zirveden çıkan bir başka karar, Türkiye’ye üç milyar dolar verilmesi oldu. AB, daha önce Ankara’yla yaptığı uzlaşma çerçevesinde gene 3 milyar dolar ödeme yapmıştı.

AB üyesi ülkelerin liderleri, dün zirve başlamadan yaptıkları açıklamada Türkiye’yle imzalanan uzlaşmayı örnek gösterip övmüştü.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte, başka ülkelerle de Türkiye benzeri uzlaşmaların yapılabileceğini söylemişti. Merkel ayrıca, Türkiye’ye yapılması öngörülen yardımın geriye kalan 3 milyar eurosunun da ödenmesi gerektiğini söylemişti, Ankara’nın bu konuda büyük bir iş yaptığını belirtmişti.

Ayrıca Afrika’daki göçmen projesine de 500 milyon dolar aktarılacak.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.