ABD Yetkilileri : Rahibin serbest bırakılması için anlaşıldı

Beyaz Saray,Türk hükümeti ile anlaşmaya varılması üzerine Kuzey Carolina rahibi Andrew Brunson’un Cuma günü serbest bırakılmasını ve  ABD’ye geri dönmesini bekliyor.
papaz serbest kalacak

Üst düzey ABD yetkililerinden alınan bilgiye göre ABD yönetiminin Türkiye ile bir anlaşmaya varması üzerine, Brunson’un bir sonraki mahkeme duruşmasında kendisine yöneltilen bazı suçlamalar düşüldükten sonra rahibin serbest bırakılması bekleniyor.

Anlaşmanın detayları açıklanmadı, ancak bu süreci takip eden uzmanlar, ABD’nin Türkiye üzerindeki ekonomik baskıyı hafifletme taahhüdünü içerdiğini belirtti.

Washington, D.C.’deki Türk büyükelçiliği sözcüsü bir yorum talebine cevap vermedi. Beyaz Saray konu hakkında yorum yapmayı reddetti ve Brunson ailesi de şu anda yorumda bulunmadıklarını söyledi.

Beyaz Saray, Brunson’un salıverilmesini, bunu yapmanın tehlikeye atacağından duyduğu endişeyi duymadan kamuoyuna açıklamayı planlamamaktadır. Her iki ülkeden yetkililer Brunson’un son haftalarda olası serbest bırakılmasını işaret etti.

Çarşamba günü Amerika Ulusal Güvenlik Kurumu’na yaptığı açıklamada Pompeo, Brunson’un durumundan bahsetti ve papazın bırakılmasının “Türkiye’nin yapması gereken insani bir şey” olacağını söyledi.

Pompeo, “Çok uzun zamandır Pastor Brunson’un, o ve eşinin ABD’ye geri dönebileceğini umuyorum.” Diye ekledi.

Brunson, Black Mountain, N.C.’den bir evanjelik papazdır. Türkiye’de 20 yıldan uzun bir süredir yaşamakta olup, İzmir’in batısındaki Diriliş Kilisesi’ni yönetmiştir. Ekim 2016’da Türkiye’de gözaltına alındı .

Haberin duyulmasının ardından dolar, Türk Lirası karşısında %3 e civarında değer kaybetti.

kaynak: https://www.nbcnews.com/politics/white-house/secret-deal-turkey-paves-way-american-pastor-s-release-n919041

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.