ABD SİLAH SATIŞINDA BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE GERİLEDİ

ABD SİLAH SATIŞINDA BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE GERİLEDİ

ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansından yapılan açıklamaya göre, 2016 mali senesinde ABD yönetiminin yurtdışına 33,6 milyar dolar kıymetinde silah sattığını bildirdi. Böylece geçen sene 46,6 milyar dolarla rekor kıran ABD’nin bu sene silah satışında 13 milyar dolarlık gerileme yaşandı.

EN ÇOK SATIŞ MÜTTEFİKLERE YAPILDI

Ajanstan yapılan açıklamada bu rakamın 2,9 milyar dolarını silah ihracatının finansmanı, 5 milyar dolarını ortak kapasite inşası finansmanı ve 25,7 milyar dolarını müttefik devletlere yapılan satışlar oluşturdu.

AVUSTRALYA’YA 1.2 MİLYAR DOLARLIK FÜZE SİSTEMİ

Bu kapsamda Avustralya’ya satılan havadan havaya roket sistemlerinden 1,2 milyar, Suudi Arabistan’a satılan tank ve diğer ürünlerden 1,15 milyar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne satılan mühimmattan 785 milyon dolar gelir elde edildiği bildirildi.

Ajansın Başkan Yardımcısı Joseph Rixey, Kuveyt, Katar ve Bahreyn gibi ülkelere yapılması beklenen büyük ölçekli satışların 2016 yılı içerisinde tamamlanamaması nedeniyle ortaya çıkan rakamın normal olduğu değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin dışarıya yapacağı silah satışlarında ihalenin miktarına göre Dışişleri Bakanlığının onayı ve Kongreye bilgi verilmesi gerekiyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.