ABD 2 yılda gerileyecek

Dünyanın en büyük yatırım yönetimi firmalarından Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, Amerikan ekonomisinin 2 sene içinde gerilemesini öngördüğünü ifade etti.Son dakika: ABD'ye çok kötü haber! Sadece 2 yılları kaldı...

Dalio,  verdiği mülakatta, ABD ekonomisinin 2  yıl içerisinde gerilemesini tahmin ettiğini söyleyerek ABD dolarında önemli derecede  zayıflama görüleceğini ifade etti.

“2 sene sonrası hakkında endişeleniyorum.” yorumunu yapan Dalio,  öngördüğü gerileme ile ilgili olarak, “Borç krizinden çok, dolar krizi olacak.  Daha çok siyasi ve sosyal bir kriz olacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Dalio, ABD’nin borçlanmasının artması sebebiyle yükselecek açığın,  Merkez Bankasının (Fed) faizleri daha çok arttırma yerine para basmasına neden  olacağına dikkati çekerek ABD dolarının kıymetinin % 30 düşebileceğini  kaydetti.

Ekonomik gerilemeden çıkmak için para politikasının tesirinin sınırlı  olacağını savunan Dalio, şu anda ABD’nin, regülasyonlarının acil mali  durumlar karşısında yetkililere yeteri kadar özgürlük sağlamadığını ifade etti.

Dalio, “ABD Başkanına, Fed Başkanına ve Senatoyla Temsilciler Meclisi  liderlerinin beklenilmeyen durumlarda gerekli adımları atabilmeleri için acil  ekonomik güç kanunu oluşturulmalı.” diyerek sözlerini tamamladı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.