81 il doğalgazla buluşuyor

81 il doğalgazla buluşuyor

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı için açıkladığı doğalgazdaki 100 günlük eylem planı tamamlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bakanlığının birinci 100 günlük hedefleri kapsamında, Şırnak ve Artvin, ikinci 100 günlük hedefleri kapsamındaysa Hakkari’ye doğal gazın ulaşmasının yer aldığını belirterek, “Böylelikle, bu sene sonuna kadar doğal gaz gitmeyen il kalmayacak. İkinci 100 günlük hedefler kapsamındaysa 30 ilçe ve beldeye doğal gaz götürülmesini planladık” şeklinde konuştu. Hükümet doğalgaz alt yapısı olmayan il kalmaması için başlattığı çalışmalarda sona yaklaştı. Bu hedef kapsamında kısa sürede Şırnak ve Artvin doğal gaza kavuşacak. Ardından Hakkari’nin de doğalgaza buluşması ile Türkiye’de sene sonuna kadar doğalgaz gitmeyen kent kalmayacak.

1.2 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Bakan Dönmez, “Doğalgazın Türkiyede yaygınlaştırılması kapsamında bugüne dek BOTAŞ tarafından yapılan yatırımlarla 78 ilimize doğal gaz arzı sağladık. Doğal gazın halen ulaşmadığı, Hakkari, Şırnak ve Artvin’e yönelik çalışmalarımız hızla sürüyor. Bakanlığımızın birinci 100 günlük hedefleri kapsamında, Şırnak ve Artvin, ikinci 100 günlük hedefleri kapsamındaysa Hakkari’ye doğalgazın ulaşması yer alıyor. Böylelikle, bu yılsonuna kadar doğal gaz gitmeyen il kalmayacak. 2018 Ocak ayı itibariyle toplamda 101 ilçe ve beldeye doğalgaz arzı sağladık. Böylece 2.3 milyon yurttaşımız daha doğal gaz kullanım konforuna ulaştı” şeklinde konuştu. İlçelere doğal gaz arzı sağlanması çalışmaları kapsamında, geçen sene 1.2 milyar liraya varan iletim ve dağıtım hattı yatırımı gerçekleştirdiklerini anlatan Dönmez, 13 bin km’yi bulan iletim ve dağıtım hattı çalışmalarının tamamlandığını kaydetti.

İKİNCİ 100 GÜNDE 30 İLÇE

2018 senesinde 75’in üstünde yerleşim yerine daha doğalgaz arzına yönelik iletim ve dağıtım hattı yapım çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Dönmez, “EPDK, BOTAŞ ve dağıtım şirketlerinin işbirliğiyle dört bir yanda altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Yapılacak yatırımlar neticesinde, Türkiyedeki nüfusun yüzde 77’si kısaca her 4 yurttaşımızdan 3’ü doğal gaza erişim olanağına kavuşacak” değerlendirmesinde bulundu.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.