5 MİLYON GENCİN GSS BORÇLARI SİLİNDİ !

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası (GSS) Tescil ve Prim Daire Başkanı Uğur Ünalan, Nisan ayında çıkarılan 6704 sayılı torba yasa ile 25 yaşını geçmemiş 5 milyon 558 bin 124 gencin 25 Nisan 2016 tarihine kadar olan 4 milyar 751 milyon liralık GSS pirim borcunun silindiğini açıkladı.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Tescil ve Prim Daire Başkanı Ünalan, GSS saha çalışmaları kapsamında Mersin’e geldi. Beraberindeki heyetle beraber 3-4 Kasım 2016 tarihlerinde Mersin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nde incelemelerde bulunan Ünalan, GSS tescil işlemlerinin yapıldığı birimleri ziyaret ederek, işlemleri yerinde gördü. Çalışmalar çerçevesinde heyet tarafından birimlerde çalışan personele değişen mevzuat ve programlar hakkında eğitim verilmesinin yanı sıra yurttaşların ve personelin görüş ve tavsiye edileri de alındı.

Daire Başkanı Ünalan, incelemelerinin arkasından yaptığı açıklamada, SGK’nın çalışmaları, yurttaşlara getirilen imkanlar ve rahatlıklar ile son çıkan yapılandırma kanununa ilişkin bilgiler verdi. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle Türkiye’de sosyal güvenlik reformunun gerçekleştirildiğini anımsatan Ünalan, “Sosyal güvenlikte norm ve standart birliğini sağlayarak, sistemi disiplin altına almayı maksatlayan bu reform ile mevcut sosyal güvenlik kurumlarındaki verimsiz hantal yapının yerine, daha hızlı, standartları sağlanmış, kaliteli hizmet sunan bir sosyal güvenlik sistemi oluşturulmuştur” dedi.

‘5.5 MİLYON GENCİN 4.7 MİLYAR LİRALIK GSS PRİM BORCU SİLİNDİ’

Çıkarılan bir çok kanunla sosyal güvenlik alanında getirilen yenilikleri anlatan Ünalan, 6663 sayılı Kanunla da gençlere bir takım yeni haklar verilerek mağdur olmalarının önüne geçildiğini ifade etti. Ünalan, bu çerçevede liseden mezun olan gençlerin 20 yaşını, üniversiteden mezun olan gençlerin ise 25 yaşını geçmemek şartı ile mezun oldukları tarihten sonra iki sene süre ile prim borçlarına bakılmaksızın bakmakla yükümlü olunan ya da hak sahibi kişi sayılmak sureti ile sağlık hizmetinden yararlandırılmaya başlandığını ifade etti. Ünalan, aynı yasa ile anne ve babası üstünden bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında olmayan gençlere de bu iki senelik sürede pirimleri devlet tarafından ödenerek sağlık hizmetlerinden yararlanma olanağı getirildiğini kaydetti. Nisan ayında çıkarılan torba yasayla milyonlarca gencin biriken GSS pirim borçlarına da af getirildiğini ifade eden Ünalan, şu bilgileri verdi:

“İki senelik ücretsiz sağlık yardımının yanı sıra çıkarılan 6704 sayılı yasa ile 25 Nisan 2016 tarihine kadar 25 yaşını geçmemiş olan gençlerin GSS pirim borçları silinmiştir. Bu kapsamda 5 milyon 558 bin 124 kişinin 4 milyar 751 milyon 7 bin 685 TL borcu silinmiş, bu sayede gençlerimiz GSS pirim borcu yükünden kurtulmuştur.”

GSS uygulamasında yapılan önemli düzenlemelerden birinin de 6745 sayılı Kanun ile gerçekleştirildiğini dile getiren Ünalan, “Daha önce sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olan ve part time çalışan sigortalılarımız 30 günden az kalan GSS sürelerini kendi cebinden ödemekte iken, yapılan son değişiklik ile de bu kapsamdaki sigortalılarımızın kalan sürelerini kendi cebinden ödeme yükümlülüğünü kaldırmış olduk” ifadelerini kullandı.

YAPILANDIRMA SÜRECİ E-DEVLET ÜZERİNDEN MUTLAKA TAKİP EDİLMELİ 

19 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı torba Kanunla yurttaşlara sağlanan borçların yapılandırılmasına ilişkin bilgiler vererek, uyarılarda bulunan Ünalan, şunları ifade etti:

“Burada önemli nokta başvuru sürelerini kaçırmamak. Yapılan son düzenlemeyle Ekim ayı sonuna kadar olan başvuru tarihleri 25 Kasım 2016 tarihine kadar uzatılmıştır. Vatandaşlarımız, kanunun getirdiği haklardan en kısa sürede faydalanmalıdır. Özellikle yapılandırma ödeme planı, sağlık kapsamlarını ve aktivasyonları gibi konuları kesinlikle e-devlet üstünden takip etmeliler. Yapılandırmanın bozulmaması için kesinlikle vatandaşlarımızın süresinde ilk iki taksiti ödemesi ve aynı sene içinde ikiden fazla ihlal yapmamaları gerekiyor. Aksi taktirde yapılandırmaları bozulacak ve yapılandırma olanağından yararlanamayacaklar. Sağlık yardımları için yalnızca borcu taksitlendirmek yeterli değil, aynı vakitde ilk taksitte ‘peşin’ seçeneği seçilmiş ise peşin ödemeyi sigortalılarımızın zamanında yapması gerekli. Yine cari dönemde de 60 günden fazla GSS borcu bulunmamalıdır. Aksi taktirde sigortalılarımız kendilerine sunulan sağlık yardımı olanaklarından yararlanamayacaklardır.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.