400 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlanacak

400 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlanacak

İşsizlik oranı Ekim 2016 itibarıyla yüzde 10.7. Yani 3 milyon 127 bin işsiz var. Her sene 800 bin kişiye iş sağlanıyor ama bu yetmiyor. Çünkü yeni işsiz sayısına daha fazlası eklenmeye devam ediyor. Yani her sene en az 1.5 milyon işsize iş olanağı yaratılması gerekiyor. Ekonominin iyi gitmediğinin en önemli göstergelerinden biri olan işsizliğe çare konusunda özel sektör de gayret gösteriyor.

2017 DAHA İYİ OLACAK

İş dünyası 2017’nin, problemli geçen 2016’dan daha iyi olacağını umuyor. Gelecek sene yüzde 10 büyümeyi öngören sektörler, yeni işe alımların artacağını hesaplıyor. 2017’de üç sektör 330 bin kişiye iş sağlayacak. Ekonominin yüklenici sektörlerinden inşaat 250-300 bin kişiyi işe almaya hazırlanırken, iç giyimde 50 bin kişi, besin perakendesindeyse 30-50 bin kişiye iş olanağı yaratılabilecek.

İŞKUR’U TAKİP EDİN

Genellikle firmaların eleman aramak için başvurduğu önemli adreslerden birisi de Türkiye İş Kurumu (İŞKUR). Ayrıca İŞKUR’un bedava meslek edindiren kurslar konusunda işbirliği durumunda olduğu belediye, şirket veya derneklerin bilgisine de ulaşabilirsiniz. Enerji sektöründe çağrı merkezleri de isdihdam yaratıyor.

Toplam 21 çağrı merkezinde, 3 binin üstünde kişi çalıştırılacak. Sektörde özellikli eleman yetiştirmek maksadıyla Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve İstanbul İl Milli eğitim Müdürlüğü’nce kurulan BEDAŞ Akademi, ilk mezunlarını verdi. Onlarca elektrik teknikeri ve teknisyeni işe yerleştirildi.

ÜCRETSİZ KURSLA İSTİHDAM

Perakendecileri Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) ile beraber bir Perakende Okulu açtı. Satış danışmanı, kasiyer, kasap, manav, şarküteri uzmanı gibi mesleklerde eğitimi bedava alan kursiyer, sektörde isdihdam ediliyor. Ayrıca Avrupa Birliği (AB) fonuyla geliştirilen bedava ‘online perakende eğitimi’ sonucunda da iş garantisi sağlanıyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.