8 Ağustos Pazartesi Fındık Fiyatları

 

kabuklu-findik

8 Ağustos findık fiyatları.Hafta içi hergün sizler için fındık fiyatlarının takipçisi olacaz ve güncel fiyatları sayfamızdan yayınlicaz.Güncel fındık fiyatlarını sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Fındık Fiyatları Listesi – 08 Ağustos  Pazartesi 2016

Fındıkta Serbest piyasa fiyatları Ordu, Giresun, Trabzon, Samsun, Çarşamba, Sakarya, Zonguldak, Ünye, Fatsa, Terme, Düzce ve Akçakoca

Şube En düşük En yüksek
Akçakoca 10,50 TL 11,00 TL
Çarşamba 10,50 TL 11,00 TL
Düzce 10,50 TL 11,00 TL
Fatsa 10,75 TL 11,25 TL
Gi̇resun 10,80 TL 11,30 TL
Ordu 10,50 TL 11,00 TL
Sakarya 10,50 TL 11,00 TL
Samsun 10,50 TL 11,00 TL
Terme 10,50 TL 11,00 TL
Trabzon 10,75 TL 11,25 TL
Ünye 10,25 TL 11,00 TL
Zonguldak 10,50 TL 11,00 TL

Fındık üreticisinin beklediği yeni sezonun fındık rekoltesi açıklandı ve fındık üreticisi bir nebze olsun rahatladı.Fındık fiyatlarının hızlı bir şekilde yükseleceğine dair açıklamalar yapılıyor.Karadeniz Bölgesi’nde fındık hasadı resmi olarak başladı.Yeni rekolte fiyatları Tarım Bakanlığı tarafından açıklandı. Yeni rekolte tahmininden sonra 7.5 liradan 10 liraya yükselen fındık fiyatları, bahçelerdeki fındığın rekolte tahmininden daha da az olmasından dolayı bazı yerlerde 13 liraya kadar alıcı bulduğu öğrenildi.

Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, çiftçinin elindeki ürünün piyasaya ağır ağır indirmesiyle değerleneceğini söyledi. Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun ise, piyasadaki fındığın arzı karşılamayacağından ve bunun direkt olarak fiyata etki edeceğini belirtti. Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt de, fındık fiyatının tavan yapabileceğini kaydetti.

FİYAT TAVAN YAPACAK
Ordu’da fındık hasadının başladığını ve sürekli bahçelerde kontroller yaptığını kaydeden Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, “Yapılan rekolte tahminleri Ordu için bu sene tutmayacak. Türkiye geneli 468 bin ton olarak açıklandı. Ordu, 115 bin ton ama Ordu’da 60-70 bin ton, Türkiye’de de 350 bin ton civarında olacağını düşünüyorum. Fındık şu anda 10 lira civarında. Fiyatın yükselmesini bekliyoruz. 2014 yılında afet olmuştu, ondan daha kötü durumdayız şu anda. O yüzden fiyat tavan yapacak. Şu anda fındık alıp, fiyatın yükselmesini bekleyerek yatırım yapan insanlar olduğunu duyuyoruz. 2015 yılından kalan 50 bin ton civarında fındık kaldı. 15 gün sonra yeni fındık çıkar, fiyatlar o zaman belli olur. Fındık üreticileri kesinlikle emanete fındık bırakmasın. Geçen yıl emanete bırakılan fındıklar fiyatı 7.5 liraya kadar düşürdü. Geçen yıl ki hata bu sene yapılmasın. Biz bu uyarıları sürekli yapıyoruz ama daha sonra farklı şeyler oluyor, üreticiler fiyat düşünce suçlu arıyorlar. Bizli suçluyorlar” dedi.

Fındık fiyatları geçen sezonda üreticiyi çokta memnun etmedi ama yeni sezonla birlikte fındık üreticisi umutlandı.Fındık fiyatları 13 lira seviyesine geldi fakat üretici bu fiyatlardan satmak istemeyip ürününü elinde tutmaya devam ediyor.Yapılan açıklamalarda fındık fiyatları 20 lirayı görecek denilmesi fındık üreticisini beklemeye aldı.Emanete fındık verenlerde şuan beklemeyi tercih ediyorlar.Fındık fiyatları bulunulan şehirlere göre değişiklik göstermektedir.Her ilin fındık satış fiyatı farklı olabiliyor.Yeni hasatla birlikte fındık fiyatlarının hareketlenmesi üreticiyi umutlandırmaya başladı.Yeni mahsül 10 Ağustos tarihinden sonra pazarlara çıkmaya başlanacak.Fakat yapılan açıklamalarda fındık üreticisine bazı uyarılar oldu.Bu uyarılar üretici fındığı pazara indirmeden önce mutlaka ürününü çok iyi kurutması gerektiği yönünde oldu.Fazla kurumayan fındık küfleneceği için bu uyarılarla hem üretici hemde alıcı zor durumda kalmamış olur.Üreticinin beklediği fiyatlar 15 lira civarıdır ve üretici elindeki fındığı yeni dönemle beraber bu fiyatlara yakın bir rakamla satmayı planlıyor.Fındık fiyatları için 10 liranın çok az olduğunu ve yeni sezonla beraber fındık fiyatındaki hareketlilikle 13 lirayı görmesi sebebiyle fiyatların en az 15 lira olması gerektiğide üreticinin umudu.


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan yaptığı açıklamada, serbest piyasada 2015 yılı fındığının 13 liradan alıcı bulduğunu söyledi. Henüz yeni sezon ürününün pazara inmediğini belirten Soydan, “2015 yılı ürününün bazı tüccarlar ya da fabrikalar tarafından 13 liradan alındığını görüyoruz. Bu da yeni sezon ürün fiyatının daha da artacağı anlamına gelmektedir.” dedi. Soydan, fındık fiyatının artmasını, yeni sezon rekoltesinin geçen sezona oranla düşük olmasına bağladıklarını ifade ederek, “Beklentimiz fiyatların daha artacağı yönünde. Çünkü özellikle Avrupalı alıcıların fındığa ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Özellikle 2015 ürününe itirazlarının olmadığını da biliyoruz. Hal böyleyken fiyatın artması da çok normal.” diye konuştu. 

FINDIK FİYATI 13 LİRAYI GÖRDÜ FAKAT ÜRETİCİ BEKLİYOR

Fındık üreticisi beklemeyi tercih ediyor.Fındık fiyatının 13 liraya kadar yükselmesine rağmen üreticilerin ürünlerini satmadığını kaydeden Soydan, şöyle devam etti: “Fındık Üreticisi yeni sezonun açılmasını bekliyor. Dolayısıyla birçok üreticimiz ürünlerini evlerinde bekletmeye devam ediyor. Burada üreticilere düşen tek görev bundan sonra fındıklarını kesinlikle emanete bırakmamaları. Üreticiler emaneti kafasından tamamen silmelidir. Üreticilerimiz bu sezon kozun ellerinde olduğunun da farkında olmalıdır.

FINDIKLARI İYİCE KURUTUN YOKSA…

Soydan,fındık üreticilerine ürünlerini iyi kurutmalarını da tavsiye ederek, “10 Ağustos tarihinden sonra yeni ürün pazara inmeye başlayacak. Üreticilerimizin bu tarihe kadar ürünlerini yeteri kadar kurutup, öylece pazara indirmesi gerekmektedir. Aksi durumda iyi kurutulmayan fındık küflenmektedir.” ifadesini kullandı.Küflenen fındık üreticinin tamamen zararına olacaktır.

BAKAN ÇELİK: FİYATLAR ÇOK YÜKSELECEK

Bakan Çelik, “Arz fazlaysa fiyatlarda ister istemez bir düşüş oluyor. Böyle bir süreç yaşanmıştı. Ama 2016 itibarıyla da aksi bir durum olacağı görülüyor. Şimdi fiyatların çok yüksek olacağı izlenimi söz konusu. Üreticimiz çok yüksek oranda taleple karşı karşıya kalacak” diye konuştu.
Daha önce rekoltenin ihracatçı birlikleri, odalar ve kamu eliyle 3 kaynaktan açıklandığını hatırlatan Bakan Çelik, “Herkes kendi lehine gelecek bir açıklama yapıyordu. Üretici de 3-4 çeşit rekolte tahminiyle karşı karşıya kalıyordu. Bu da üreticinin aleyhine bazı gelişmelere neden oluyordu. Bundan sonra rekolte açıklamasını, tek elden bakanlık olarak temmuzun ilk yarısında biz açıklayalım dedik” diye konuştu. Rekolte kaybının en büyük etkeni ise iklim koşulları olarak gösterildi.
FINDIK ÜRETİMİNDE İKLİM KOŞULLARI
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, don olayı, aşırı yağış ve sıcaklığın fındığı etkileyerek yoğun dökülmelere neden olduğunu kaydetti. Bayraktar, “Sakarya, Düzce gibi batı illerinde çok az bir miktar artış görülse de afetin ağır yaşandığı Doğu Karadeniz’deki illerimizde yüzde 50’lere ulaşan büyük kayıplar oluştu. En büyük düşüş, en büyük fındık üretici ilimiz Ordu’da görülmektedir. Bu ilimizi Giresun izlemektedir. Rekolte tahminlerini gerçekçi buluyoruz” diye konuştu.
‘FİYATLAR 15 LİRAYI GÖRECEK”
Fındık fiyatları yıl sonuna kadar 15 liranın üstünün görülebileceğini vurguladı. Bayraktar, “İnsanları beklentiye sokmamak lazım ancak 10’lu rakamların üzerine çıkacağını, 15 lirayı göreceğini düşünüyoruz” dedi.
”ÜRETİCİ AKILLI OLSUN”
Tarım Uzmanı Ali Ekber Yıldırım, rekolte tahmininin Türkiye ortalaması olarak bilinen 550-600 bin tonun oldukça altında olduğunu hatırlatarak, dünyanın en büyük üreticisi ve ihracatçısı olan Türkiye’de pek çok etkisi olacağını vurguladı. Yıldırım, “Gerçeğe yakın bir tahmin. Tek ağızdan açıklanması da önemli. Ne zaman rekolte 500 bin tonun altında gerçekleşse fiyat ciddi olarak yükseliyor” dedi. Özellikle yeni yıl ve ardından üreticide fiyat artışının daha da yükseleceğini belirten Yıldırım, “15 liralara kadar gelir, hatta daha önce bu rakam görülürse üreticiden çıktıktan sonra 20 lira bile olur. Üreticinin akıllı olması, bunu atacağı adımlarla lehine kullanması lazım” dedi. Fındık üreticilerinin yakından takip ettikleri bu açıklamalar sayende ellerindeki ürünleri zarar etmeden satacakları düşünülmektedir.


http://www.giresuntb.org.tr/
Kaynak Ticaret Borsaları:

http://www.tb.org.tr/?d=tr

http://www.carsambatb.org.tr/

http://www.fatsatb.org.tr/

http://www.ordutb.org.tr/

https://www.stb.org.tr/

http://www.samsuntb.org.tr/

http://www.termetb.org.tr/

http://www.unyetb.org.tr/

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.