‘2,5 yapraklı organik yeşil çay’ için talep patlaması

'2,5 yapraklı organik yeşil çay' için talep patlaması

Trabzon’un Of ilçesinde Özçay Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından üretilen “2,5 yapraklı organik yeşil çay”ın lezzeti, Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarına kadar ulaştı.

İlçeye 3 kilometre mesafede Uzungöl kara yolu güzergahı üstünde bulunan Özçay Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, yaklaşık 28 senedir bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor. “Özçay” markası altında üretilen 2,5 yapraklı organik yeşil çay, aranan lezzetler arasına girdi.

Üretimine ilk kez geçen yıl başlanılan 2,5 yapraklı organik yeşil çay, kısa sürede Fransa’ya, Fransa’dan da bir firma aracılığı ile ABD, Çin ve Japonya’ya ihraç edildi.

Çay alım sezonunun ilk sürgününde üretilen 2,5 yapraklı organik yeşil çay, özellikle Suudi Arabistanlı turistlerden yoğun talep talep gördü.

Özçay Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Genel Müdürü ve Of Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Saral, AA muhabirine, geçen sene ilk kez kendilerine has olan 2,5 yapraklı organik yeşil çayı ürettiklerini ifade etti.

Saral, çay bahçelerinden 2,5 yapraklı çayların ayrı ayrı toplandığına dikkati çekerek, şu şekilde devam etti:

“El emeği ile toplanan ürünümüzü imalat aşamasından geçiriyoruz. Daha sonra 4-5 filizi aynı etiket altında birleştirip o birleştirdiğimiz ürünü bir fincan içerisini koyarak organik yeşil çayı içiyoruz. Yapraklar açılıyor ve bildiğiniz 2,5 yaprağın ilk haline dönüşüyor. O arada da biz, o ürünün vermiş olduğu bu kıymetli çayı içme şansına sahip oluyoruz.”

Bunu ilk kez kendilerinin yaptığını kaydeden Saral, dünyada bu tarzda üretim örneğinin olmadığını ifade etti.

 “Talep fazla olduğundan üretim kapasitemizi arttıracağız”

Saral, ilk üretimi geçen sene gerçekleştirdiklerini belirterek, “Özçay olarak geçen yıl Fransa’ya ilk organik 2,5 yaprak yeşil çayı satma şansını elde ettik. Bu sattığımız firma da çayımızı Amerika, Çin ve Japonya’ya ihraç etti. Bu bizim için oldukça önemliydi. İnşallah bunun daha da ilerisi olacak. Aşırı bir talep alıyoruz. 2,5 yaprak organik yeşil çayın üretim miktarını arttırarak ihracatını dünyanın dört bir yanına yaymayı hedefliyoruz. “dedi.

Üretim kapasitesini arttıracaklarını anlatan Saral, “Bu sene ilk sürgünde 20 bin 2,5 yaprak organik yeşil çay üretme şansına sahip olduk. Bu sayıyı 100 bine çıkarmayı planlıyoruz. İlgi çok fazla ve ilk sürgünde ürettiğimiz 20 bin ürünü ihraç edemeden, Ortadoğu’dan gelen turistlerimizin ilgisi ile tükettik. O nedenle talep fazla olduğundan üretim kapasitemizi arttıracağız.” şeklinde konuştu.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.