130 milyar $’lık yerlilik atılımı

130 milyar $'lık yerlilik atılımı

Hükümet, Türkiye’nin ihracat ürünlerinin yaklaşık yüzde 67’sini oluşturan ithal ürünleri yurtiçinde üretmek için tüm olanakları sunuyor. Bu kapsamda yaklaşık 130 milyar dolarlık ara malı dış alımını oluşturan 3 bin civarında ithal ürün taranırken, yeni dönemde 43 ürün grubuna yoğunlaşma kararı alındı. Bu ürünlerde yerlileştirme için başlangıç kaynağını da devlet karşılayacak. Bu ürünler içinde özellikle ilaç, kimyasal, yarı iletken ve elektronik ürünler, besin sektörü, motorlu araç sektöründeki ara malların ithal edilmeden doğrudan yerli üretimi için yeni teşvik, destekler sağlanacak.

İKİYE KATLANACAK

Hedef, 10 yılda hem imalat endüstri hem de yerli ara malı üretimini ikiye katlamak olacak. Büyüme üstünde belirleyici rol üstlenen imalat endüstri dış ticaretin yaklaşık yüzde 94’ünü oluştururken yarı iletken elektronik ürünler, kimya-ilaç, makine-teçhizat, besin sanayi, motorlu kara taşıtlar olmak üzere 5 sektöre özel teşvik verilecek. Yerlileştirme Yürütme Kurulu aracılığıyla, yeni teşvikler, vergi indirimleri, kaynak tahsisi gibi adımlar yaşama geçirilecek.

Öncelik listesindeki ürünler şöyle: Petro kimya ürünleri, polimerler, amino bileşenler, nano-teknolojik ürünler, aşılar, robotik sistem sürücüleri, yeni nesil bataryalar, enerji depolama sistemleri, 5G haberleşme ürünleri, biyomedikal cihazlar, endüstri robotları, takım tezgahları, iş makinaları, ziraat makinaları, elektrikli araç motorları, yakıt pilleri, özel dizayn aydınlatma ekipmanları, araçların ses ve gürültü aksanları, mobil uygulamalar, organik gıdalar, enzimler, aramotikler, süt proteinleri, nişasta türevleri.

KAMU ALIMLARINDA ÖNCELİK

Yeni dönemde endüstride stratejik sektörlerde yüksek teknolojili üretimle yerli ve milli üretimin payını arttıracak bir alt yapı oluşturulacak. Mevcut endüstri tesislerinin dijital dönüşümü sağlanacak. Kamunun ihtiyaç duyduğu yüksek teknoloji gerektiren ürünlerin yurtiçinde yüksek yerli katkı ile üretilmesini önceleyen bir kamu alım mekanizması oluşturulacak.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.