TEOG tercihleri nasıl ve ne zaman yapılacak?

TEOG tercihleri nasıl ve ne zaman yapılacak?

Çocuklarımızın güzel bir lisede okuyarak gelecekte daha güzel mesleklere kolayca ulaşabilmeleri ve seçtikleri hedeflerde başarılı olması amacıyla teoğ sınavı oldukça önemliydi.Çocuklar teoğ sınavı sonrasında tercihlerini düşünme aşamasına geldiler ve bu günlerde artık tercihler netleşmiş durumdadır.Tercihler yapılırken doğru kararlar verilmesine ve tercihlerin yanlışsız yapılmasına özen gösterilmelidir.

Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alan “Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu – Ek 1” doldurulup veli tarafından imzalanacak ve herhangi bir ortaokul müdürlüğüne teslim edilecektir. Okul müdürlüğü tercih işlemlerini bu forma bağlı kalarak veli adına yapacaktır. Okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanan tercih formunun iki kopya çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisiyle veli tarafından imzalanacak; bir nüshası okulda saklanacak ve diğer nüshası veliye verilecektir.

LİSE TABAN PUANLARI MEB TARAFINDAN PAYLAŞILDI
Lise taban puanlarının nasıl şekilleneceği talebeler ve veliler tarafından merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı, yerleştirme esas puanlarını http://teog2016.meb.gov.tr/ adresinden talebelerin erişimine açtı. Bu nedenle puanlar bu adresten öğrenilebilecek. Adaylar bu adrese geldiklerinde T.C. Kimlik Numaralarını ve doğum tarihlerini yazarak giriş yapabilecekler.

NAKİL BAŞVURULARI NE ZAMAN?
Yerleştirmeye esas nakil işlemleri 3 dönemde yapılacak. 9-15 Ağustos, 19-23 Ağustos, 26-31 Ağustos tarihleri aralığında yapılacak olan nakil başvurusu 3 tercihle olacak. Nakil işlemleri, Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda yapılacak.

TEOG ÖZEL OKUL KAYITLARI 14 TEMMUZ’DA BİTİYOR
Özel okullar, TEOG kapsamında yapılan merkezi sistem ortak sınavlardaki derslerin tümünü ya da bazılarını esas alarak kendi yönetmeliğine göre talebe alabilecek. 2016-2017 öğretim yılı için özel okul kayıtları, kendi yönetmeliklerinde belirledikleri puan hesaplama sistemine göre, 30 Haziran-14 Temmuz arasında kayıt işlemlerini yapabilecek. Kayıt işlemini yapan bu talebelere tercih ekranı açılmayacak lakin tercih süresi içinde kayıtlarını iptal ettirmeleri halinde tercihte bulunabilecekler. Ayrıca bu talebeler, okul değiştirmek isterlerse bu işlem nakil döneminde, nakil şartlarını taşıyan talebeler için mümkün olabilecek.

ÖZEL OKUL TERCİHİ NASIL YAPILACAK?
Özel okullarda yüzde 100 burslu okutulacak talebeler, bakanlıkça puan üstünlüğü esasına göre yüzde 5’lik dilimden seçilerek yapılacak. Yerel şartları dolayısı ile Türkiye genelindeki ilk yüzde 5’lik dilimden talebe alamayan özel okullar, tam bursluluğa karşılık gelen boş kontenjanlarını il genelindeki ilk yüzde 5’lik dilimden karşılayabilecekler.

“Özel Okula Kayıt Yaptıracağım Tercih Yapmayacağım” butonunu işaretlediği halde 9 Eylül’e kadar herhangi bir okula kaydını yaptırmayan talebenin yerleştirilmesi, bu tarihten sonra açık ortaöğretim kurumlarına yapılacak.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.