Suriyelilere Girişimcilik Eğitimi Veriliyor !

Suriyelilere Girişimcilik Eğitimi Veriliyor !

Türkiye’de sayıları 3 milyona ulaşan Suriyeli mültecilerle ortak bir gelecek inşa etmek için Habitat Derneği, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği ve International Medical Corps (IMC) ile birlikte İMECE Programı’nı yaşama geçiriyor. Program kapsamında ilk olarak, Suriyeli mültecilerin ekonomiye kazandırılmasına yönelik 14 ilde girişimcilik eğitimleri verilecek. İlk eğitim 14-19 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da yapıldı. 

İMECE Programı ile Suriyeli insan kaynağının ülke ekonomisi için artı değer haline getirilmesi maksatlanıyor. Program dahilinde 14 farklı ilde girişimcilik eğitimleri düzenlenecek. Girişimcilik eğitimleri 15-24 yaş arası genç ve 25-40 yaş arası yetişkin Suriyelilere verilecek olup, eğitimlerden Türkiye yurttaşları da faydalanabilecek.

Kapsamlı araştırmalar ve uzun devam eden çalışmalar sonucu yaşama geçirilen İMECE Programı hakkında bilgiler veren Habitat Derneği Genel Koordinatörü ve İMECE Programı Direktörü Başak Saral, “Suriyeli Mültecilerle ortak bir gelecek inşa edebilmek ve ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak için imece vaktidir diyerek İMECE Programı’nın çalışmalarına başladık. Başlangıçta 3 aylık bir süreci kapsayan İMECE Programı’nın uzun vadede devamlılığını sağlayarak, sürdürülebilir hale getirmeyi ve böylelikle etki alanını daha da genişleterek olabildiğince çok kişinin yaşamına dokunmayı istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

İMECE Programı için Suriyeli mültecilerin en fazla yaşadıkları yerler belirlenerek, 14 kent belirlendi. Bu kentler arasında; Adana, Adıyaman, Ankara, Bursa, Gazi Antep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Mardin, Mersin, Muğla ve Şanlı Urfa yer alıyor.

Ekim ayı içinde girişimcilik derslerini verecek eğitmenlere müfredat hakkında bilgiler veren Habitat Derneği Genel Koordinatörü ve İMECE Programı Direktörü Başak Saral, 14 farklı ilden gelen eğitmenlere, önümüzdeki dönemlerde de dersler verileceğini kaydetti. Saral ayrıca eğitimin müfredatı hakkında, “Müfredat içerisinde ise Girişimcilik ve İnovasyon, İş Fikri Üretme, İş Hukuku, Pazar Analizi, İş Modeli Oluşturma, Finans ve Kaynak Yönetimi, Finansal Okuryazarlık ve Teknoloji gibi dersler yer almakta.”açıklamalarında bulundu.

İMECE Programı kapsamında Suriyeli mültecilere verilecek ilk eğitim olan ve Global Girişimcilik Haftası’nın ana etkinliklerinden biri olarak düzenlenecek İMECE Girişimcilik Kampı (İMECE Bootcamp) İstanbul’da 14-19 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. İMECE Programı Direktörü Başak Saral, kamp hakkında “İMECE Bootcamp’tagirişimcilere, iş fikir ve modellerini nasıl geliştirebilecekleri, teknolojiyi işlerini büyütmek için nasıl kullanabilecekleri, finansmanlarını nasıl yöneteceklerine dair mali okuryazarlık ve iş hukuku gibi konular anlatılacak. Yapılacak çalıştaylarlaysa girişimcilerin bu konularda kuvvetlendirilmesi sağlanacak.” dedi.

160 ülkede kutlanan Global Girişimcilik Haftası (GGH)’nın Türkiye’de bu sene dokuzuncusu gerçekleştirilecek. Etkinliğe İMECE Programı kapsamında eğitimler alan Suriyeli girişimci adayları da iştirak gösterecek. Suriyeli girişimciler, global ölçekte başarılarını kanıtlamış yöneticileri, Türkiye’nin önde gelen iş adamları ve fikir liderleriyle bir araya gelme imkânı bulacak.

Ulusal ve uluslar arası önemli kurumların İMECE Programı çerçevesinde işbirliği içerisinde olduklarını belirten Başak Saral, bu kurumların, International Medical Corps, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TC GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı,Youth Business International ve Accenture Development Partnerships olduğunu söyledi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.