SARAYBOSNA ÜNİVERSİTESİ

Yükseköğrenim almanın artık hayal olmadığı bir çağda yaşıyoruz. Globalleşen dünyanın nimetleri birçok yabancı üniversitenin nimetlerini de önümüze sunmasına sebebiyet veriyor. Gerek yurt içi gerekse de yurtdışında eğitim veren vakıf üniversiteli sayesinde öğrenim görmek isteyen gençler zorlu giriş sınavı şartlarına tabi olmadan, gönüllerince ve istedikleri fakülte bölümlerinde okuyabiliyorlar. Özellikle de son yıllarda komşu ülkelerimizde bulunana üniversitelerin Türkiye’den rahatlıkla öğrenci kabul etmeye başlamasıyla, çocuklarını yurtdışında okutan ailelerin sayısı bir hayli arttı. Bu yabancı üniversitelerden biri de kardeş ülkemiz olan Bosna-Hersek’in Saraybosna Üniversitesi. Üniversite bir devlet üniversitesi, öğrenci kabulü sırasında Türkiye’de yapılan üniversite giriş sınavlarına katılma ve bunlardan herhangi bir taban puan almış olma gerekliliği aramayan kurum Türk öğrencileri büyük kolaylıklar ile bünyesinde okumaya davet ediyor.

Saraybosna Üniversitesi’nin diplomalar Türkiye’de de tanınıyor ayrıca. Türkçe destekli eğitim de veren üniversite, yükseköğrenim hayali kuran ama Türkiye’de bazı giriş sınavlarının zorlukları yüzünden bu hayalini gerçekleştirememiş öğrencilere büyük kolaylıklar sağlıyor. Saraybosna Üniversitesi’ne başlayan öğrenciler ülkemizdeki diğer üniversite öğrencileri gibi Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan geri ödemeli öğrenim destek kredisi de alabiliyorlar. Bu sayede Saraybosna’da okurken kendi cep harçlıklarını da çıkarmış oluyorlar.

Saraybosna Üniversitesi ayrıca her öğrencisine Europass Mavi Diploma eki de veriyor. Bu diploma eki Avrupa’da ki üniversitelerde verilen ve öğretim kurumunun Avrupa denkliğinde müfredat ve kaliteyle eğitim vermiş olduğunu belgeliyor. Ayrıca bu ekin bir diğer avantajı da şu, okulun mezunları Avrupa Birliği tüm ülkelerde meslek odalarına, mühendislik odalarına kayıt yaptırabiliyorlar. Bu sayede de rahatlıkla o ülkelerde çalışma izni alabiliyorlar. Siz de ilk kariyer adımlarınızı bu sayede yurtdışında atmaya başlayabilirsiniz.

Neden olmasın. Saraybosna Üniversitesi’nde eğitim ücretleri çok uygun fiyatlara sunuluyor. Okunmak istenen bölüme göre 600 ile 4000 Euro arasında değişen fiyatlar ile öğrenci maddi açıdan zorlanmadan rahatlıkla eğitimini tamamlıyor. En çok tercih edilen fakültelerden biri olan Hukuk Fakültesi için belirlenen yıllık ücret 600 Euro, Eczacılık 2500 Euro, Tıp 3000 Euro gibi fiyatlarla değişiyor. Fakülte okumak isteyen öğrenci ilk olarak 1 yıl boyunca Boşnakça hazırlık sınıfını okuyor. Hazırlık sınıfının ücreti fakültenin yıllık eğitim ücretiyle aynı. Yılsonunda Saraybosna Üniversitesi fakülte giriş sınavına tabi tutulan öğrenci eğer sınavdan başarılı olursa fakülteye kaydı yapılıyor. Saraybosna şehir olarak küçük ama güzel bir şehir yaşama olanakları ile de bayağı ucuz olan kentte bir öğrenci aylı 150 Euro gibi bir fiyata rahatlıkla geçinebiliyor. Ayrıca toplu taşımda aylık 25 Euro’ya satın alacağı sınır biniş kartı ile her yere rahatlıkla seyahat ediyor.

Saraybosna Üniversitesi’ne Nasıl Başvurulur?

Saraybosna Üniversitesi’nin Türkiye’de resmi kayıt toplamak için görevlendirdiği tek firma Eurostar Eğitim Danışmanlığı firmasıdır. Firma yurtdışı eğitimi için gerekli olan tüm evrak karmaşasından öğrenciyi kurtarıyor. Ülkeye gidişini ve oradaki konaklama durumunu organize ediyor. Cep telefonu hatlarına kadar her şeyi ayarlıyor.  Ülkelerimiz arası vize uygulaması bulunmadığı için bu ülkeye gidiş gelişlerde hem aileler hem de öğrenciler sıkıntı yaşamıyorlar.

Bu yazı 154 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
film izle
Joyetech likit
fiat yedek parça