Kpss Tercihleri Ne Zaman ?

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Kpss Ortaöğretim sınavı yapılmış ve bu seneki Kpss sınavları son bulmuştur. Şimdi ise heyecanla milyonlarca kişi merkezi atamaların hangi tarihte yapılacağını merak etmektedir. Ayrıca Kpss Önlisans sınavıda geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Şimdi ise merakla beklenen Kpss Ortaöğretim sınav sonuçlarıdır. Ösym, Kpss Ortaöğretim sonuçlarının açıklanması için herhangi bir tarih belirtmedi. Ancak önümüzde 2-3 hafta içinde sonuçların açıklanmasını bekliyoruz.

Kpss sınavı milyonlarca gencin memur olabilmesi için bir aşması gereken engel niteliğindedir. Adaylar girdikleri Kpss sınavlarında sorular karşısında ter dökmektedirler. Tabiki bu zorlu maraton herkes için çok süreç olarak işlemektedir.

2016_kpss_sinav_giris_yerleri_sorgulama_kpss_sinava_giris_belgesi_al_1463389212_0887

Peki Merkezi Atama İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilecek ?

Adaylar ilk kez yapılacak yerleştirme işlemlerinde herhangi bir ücret ödemezken, aynı sınav sonucu ile yapacakları tüm yerleştirme işlemlerinde ücret ödeyecek.

Yerleştirme işlemleri puan, tercih ve kadro sayılarına göre yapılacak olan adaylar, yerleştirme işlemiyle ilgili esasları tercih kılavuzundan öğrenebilecek. Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması hâlinde de yaşı büyük olana öncelik tanınacak. ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar, başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın ilan edilmiş kadrolara doğrudan atanacak. Ancak, atama için öngörülen koşullara uymayan veya gerekli belgeleri süresi içinde getiremeyen adayların atamaları yapılmayacak.

Ayrıca Önemli Şartlardan Biride;

Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercihlerin ÖSYM’ye internetle gönderildiği gün itibarıyla, sınava girilen öğrenim düzeyindeki bir okuldan veya programdan mezun olunması zorunludur. Tercihlerin internetle ÖSYM’ye gönderildiği gün itibarıyla mezun durumda bulunmayan adayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile, atamaları yapılmayacaktır. Adayların boş kadrolara ve pozisyonlara yerleştirme işlemlerine alınabilmeleri için tercihlerin kurallara uygun olarak yapılması ve yapılan tercihlerin geçerli olması zorunludur.

Asıl Merak Edilen İse Kpss Tercihleri Ne zaman Yapılacak ?

Bilindiği üzere 16 Ekim 2016 tarihinde uygulanan KPSS Önlisans sonuçları 8 Kasım 2016 tarihinde Ölçme Seçme ve Yerleştirme Başkanlığı tarafından açıklandı. Devlet Personel Başkanlığında 4 Ekim 2016 tarihinde KPSS Takvimi güncellendi. Güncellenen KPSS Takvimine göre KPSS 2. Yerleştirme işlemlerinde adaylar tercihlerini 21 Aralık 2016 tarihi ile 30 Aralık 2016 tarihi arasında tercihlerini yapabileceklerdir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.