Eğitim Fakültelerine Girmek Zorlaşacak ! Başarı Sıralaması Geliyor !

Eğitim Fakültelerine Girmek Zorlaşacak ! Başarı Sıralaması Geliyor !

Tıp, hukuk, mühendislik ve mimarlık bölümlerinden sonra öğretmen kalitesini arttırmak için eğitim fakültelerine de başarı sıralaması getiriliyor.

Öğretmen olmak isteyen üniversite adayları artık üniversite sınavlarında belli bir sıralamaya girmek zorunda. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) bu yönde yaptığı çalışmalarda sona gelindi. Başarı sırası barajının 250 bin civarında olması düşünülüyor. Ancak bu baraj yabancı dil öğretmenliği için oldukça yükseklere çıkarılacak. Sıralamanın 100 binlere kadar çıkarılması gündemde. YÖK yetkilileri “Öğrenci girdisinin kalite ve niteliğini arttırmak, böylelikle daha özellikli öğretmen adayları yetiştirmek maksadıyla eğitim fakültelerine baraj gelecek” şeklinde konuştu.

Öğretmen niteliğini arttırmak için tezli yüksek lisans uygulaması da başlatılabileceği ifade edildi. Daha önce 4 bölüme baraj getiren YÖK meslek icra sınavları uygulamasına geçilene kadar başarı sırası uygulamasına devam edecek. Üniversite diplomasına daha fazla değer kazandırılması için başlatılan baraj uygulamaları eğitim fakültelerinden sonra diş hekimliği ve eczacılığa da getirilecek. Ancak meslek icra sınavları yaşama geçirilirse baraj uygulamasına son verilecek.
 
Türkiye’de bugün itibarıyla devlet üniversitelerinde 75, vakıf üniversitelerinde 17 eğitim fakültesi bulunuyor. Eğitim fakültesi olmayan üniversite sayısıysa 31. Devlet üniversitelerindeki eğitim fakültelerinde yaklaşık 200 bin, vakıf üniversitelerindeyse 13 bin talebe okuyor. Eğitim fakültelerindeki toplam talebe sayısıysa 212 bin 376. İkinci ders programı ise yalnızca kılavuzluk ve psikolojik danışmanlık ile okul öncesi öğretmenliği bölümlerinde bulunuyor.
 
Başarı sırası barajı ilk kez 2015’te senesinde tıp ve hukuk fakülteleri için getirildi. Tıp fakültesi adayları için MF-3’te ilk 40 bin, hukukta TM-3 puan türünde ilk 150 bin başarı sırası şartı arandı. 2016’daysa bunlara mimarlık ve mühendislik eklendi. Mimarlık için başarı sırası barajı MF-4’te ilk 200 bin olarak belirlendi. Ziraat, su ürünleri ve orman fakülteleri hariç mühendislik için de baraj MF-4’te ilk 240 bin oldu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.