Türkiye Almanya’daki Türk Vatandaşları İçin Referandum Başvurusunda Bulundu

Türkiye Almanya'daki Türk Vatandaşları İçin Referandum Başvurusunda Bulundu

Türkiye’nin isteği Berlin Büyükelçiliği kanalı ile Almanya Dışişleri Bakanlığı’na resmi yazı ile iletildi. Alman makamlarının, Türkiye’nin bildiriminin arkasından referanduma ilişkin bazı ek bilgiler talep ettiği, taraflar arasında görüşmelerin sürdüğü öğrenildi. 

Diplomatik kaynaklar, Almanya’daki mevzuat gereği, yabancı ülke yurttaşlarının Almanya’da kurulacak sandıklarda oylarını kullanabilmesi için en az 60 gün önceden bildirimde bulunmak gerektiğini bu koşulun yerine getirildiğini kaydettiler.

Almanya’nın seçimlerin yapılacağı bölgelerde çevre güvenliğinin sağlanması gibi konularda beklentilerinin bulunduğu görüşmelerde bir sorun yaşanmasının beklenilmediği ifade edildi.

Türkiye’de halk oylaması tarihinin katiyet kazanmasının arkasından Yüksek Seçim Kurulu’nun yurtdışındaki oy kullanma işlemleri hakkında tüm ayrıntıları belirlemesi, bunların kamuoyuna duyurulması bekleniyor. 

Dışişleri Bakanlığıysa süreçte aksaklıkların yaşanmaması için önceden hazırlıklarını sürdürüyor ve gerekli izinler için başvurularını sürdürüyor. 

Daha önce yapılan seçimlerdeki deneyimler ışığında, Almanya’nın farklı şehirlerindeki 13 başkonsoloslukta sandıkların kurulması, oy verme işleminin mart ayının ikinci yarısında başlaması ve yaklaşık 15 gün sürmesi öngörülüyor.

Türkiye’nin Almanya’nın Berlin, Düsseldorf, Essen, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Karlsruhe, Köln, Mainz, Münih, Münster, Nürnberg ve Stuttgart şehirlerinde başkonsoloslukları bulunuyor. 

Başkonsolosluk binalarının büyük olduğu şehirlerde sandıklar bu binalarda kurulacak. Başkonsolosluk binalarının küçük olduğu şehirlerdeyse oy kullanma işleminin kiralanacak çok maksatlı salonlarda veya fuar alanı gibi merkezlerde gerçekleştirilmesi düşünülüyor. 

Yurtdışında en çok Türk yurttaşının yaşadığı ülke olan Almanya’da 1 Kasım 2015’teki genel seçimlerde, kayıtlı bir milyon 411 bin seçmenden, 575 bini sandık başına giderek oy kullanmıştı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.