Rusya Suriye’deki Üslerine İyice Yerleşiyor !

Rusya Suriye'deki Üslerine İyice Yerleşiyor !

Rusya ve arasında, Tartus’taki Rus deniz üssünün genişletilmesi ve modernizasyonu ile ilgili uzlaşma imzalandı. 18 Ocak’ta imzalanan uzlaşmanın 49 sene geçerli olacağı belirtilirken, bu süre içerisinde üssün Suriye yargısının denetiminden azade olacağı ifade edildi.

Sputnik’in haberine göre uzlaşmanın en kısa sürede inceleneceğini belirten Rus parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması’nın Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Andrey Krasov, uzlaşmayı onaylamanın fazla vakit almayacağını ifade etti. Rus milletvekili, bu uzlaşmanın jeopolitik oyuncu olarak döndüğü manasına geldiğini ifade etti.

Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Viktor Ozerov da Tartus üssünün maksadının askeri operasyonlar değil, ‘deki Rus savaş gemilerine hizmet vermek olacağını kaydetti. Anlaşmaya göre üssün kara sınırlarını koruma görevini Suriye ordusu üstlenirken deniz sınırlarının korunması ve hava savunması Rusya’ya ait olacak. Öte yandan Kazakistan’ın Başkenti Astana’da düzenlenmesi düşünülen Suriye görüşmelerine heyet yollamayacağı, Kazakistan Büyükelçisi’nin toplantıya katılacağı bildirildi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.