Rusya 55 bin Askeri Birliğini Sınıra Yönlendirdi !

Rusya 55 bin Askeri Birliğini Sınıra Yönlendirdi !

Ukrayna sınırında gerçekleştirilecek dev tatbikat için ani bir şekilde harekete geçmiş olan Rusya, aynı vakit içerisinde Kırım açıklarına da savaş gemilerini gönderdi. Ukrayna’nın ordusuysa Kırım yakınlarında roket fırlatmayla alakalı tatbikatlar yapıyor.

Ukrayna’dan iki sene önce Kırım’ı alan Rusya, bu kez sınırda birden dev bir tatbikata girişiyor. Rusya lideri Vladimir Putin, sınır bölgesine 55 bin asker konuşlandırılması için emir verdi.

Halen 7 bin 500 askerin bulunduğu Ukrayna sınırına gönderilen askerlerin çoğu Kırım’a yerleştiriliyor.

Moskova yönetimi, aynı vakitde Kırım’ın batı açıklarına savaş gemileri gönderdi. Rus askeri yetkililer, Kara Deniz’de konum alan gemilerde her an tetikte olma emri verilebileceğini belirtiyor.

Ukrayna Sınırındaki Hareketlilik Rusya’nın Gözüne Batıyor ! 

Ukrayna ise, Kırım yakınlarında roket fırlatma tatbikatı yapıyor. Kiev yönetimi, tatbikatta fırlatılan füzelerin Kırım hava sahasının 30 kilometre yakınından geçeğini açıkladı.

Rusya, Ukrayna’nın icra ettiği tatbikatın uluslar arası hukuku ihlal ettiğini savunuyor.

Moskova yönetimi, son olarak Ağustos ayında Ukrayna’yı Kırım’a özel harekât timleri göndermekle suçlamış ve bölgede gerilim tırmanmıştı.

Son dönemde NATO ile karşı karşıya gelen Rusya, uluslar arası askeri örgütün Romanya ve Estonya’ya askeri yığınak yapmasına misillemede bulunmak için kara sınırı bulunmayan Kaliningrad’a roket sistemi yerleştirmişti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, İngiltere’nin Romanya ve Estonya’ya konuşlandıracağı askerlerin füzelerin görüş alanına gireceğini ilan etmişti.

Rusya, 2014 senesinde Ukrayna’dan Kırım’ı alarak ilhak etmişti. Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı isyancılar ve Ukrayna ordusu arasında başlayan çatışmalar bir yılı aşkın süre devam ederken, 100 bine yakın can kaybı gerçekleşmişti.

ABD ve Avrupa Birliği, Moskova’yı Ukrayna’daki isyancılara destek vermek ve askeri çatışmalara dahil olmakla suçluyor ve Rusya’ya yönelik hesaplı yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.