Rus Donanmasının Geçişi Sırasında Gerilim Yaşandı !

Rus Donanmasının Geçişi Sırasında Gerilim Yaşandı !

Akdeniz’den Kuzey Denizi’ne yol almış olan uçak gemisi Amiral Kuznetsov’un başını çekmiş olduğu filo, Manş Denizi’nden geçmekte. Filoyu yakın markaja almış bulunan İngiliz jetleri ve de savaş gemilerinin fotoğrafları, büyük bir heyecan yarattı.

Suriye’deki iç savaşa müdahale etmek için geçen sonbahar Kuzey Denizi’nden Akdeniz’e gelen Rusya’nın tek uçak gemisi Amiral Kuznetsov, dönüş yolunda bugün Manş Denizi’nden geçiyor.

Geçen sene Ekim ayında bir gerilime yol açan geçiş için, bugün de İngiltere ordusu alarmda.

İngiliz medyası, savaş uçakları ve gemilerinin, Rus filosunu beklediğini yazıyor. Gazetelere göre, aralarında nükleer roket gemisi Pyotr Vekiliy’nin de bulunduğu Rus filosu İngiliz ordusunun yakın markajında kuzeye doğru ilerleyecek.

Savunma Bakanlığı ve Kraliyet Donanması, çarpıcı fotoğraflar paylaştı. Donanmanın resmi sosyal medya hesabından paylaşılan fotoğrafta, Amiral Kuznetsov’un etrafındaki HMS St Albans savaş gemisi görünüyor. Fotoğraflarda ayrıca dört Raf Typhoon savaş uçağının Rus filosu üzerinde uçuyor.

İngiliz basını, Ekim ayında ‘Ruslar geliyor’ manşeti ile Amiral Kuznetsov’un başını çektiği filonun geçişini okuyucularına duyurmuştu.

Rus pilotların savaş gemisi üzerindeki eğitim uçuşları İngiltere ve Norveç tarafında tedirginlik yaratmış, Rus uçakları bölgedeki NATO gemilerinin çok yakınından geçmişti.

Suriye’deki rejimin en büyük koruyucusu Rusya, Halep’in el değiştirmesinden sonra ülkedeki askeri yığınağını azaltacağını duyurmuştu. Bu açıklamadan kısa bir müddet sonra, ülkenin tek uçak gemisi Amiral Kuznetsov Akdeniz’den ayrılmıştı.

Moskova yönetimi, iç savaş ülkesinde 30 Aralık’ta ilan edilen ateşkesin öncülüğünü Türkiye’yle birlikte yapıyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.