İtalya, ABD’ye Girişleri Yasaklayan Kararı Eleştirdi !

İtalya, ABD'ye Girişleri Yasaklayan Kararı Eleştirdi !

İtalya’nın Başbakanı  görevindeki Paolo Gentiloni, ülkesinin, Avrupa’nın  temel taşlarından olan açık toplum, çoğul kimlik ve de ayrımcılığa karşı olma gibi  değerlerine bağlı bir durumda olduğunu bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı Müslüman ülkeler için getirdiği  ABD’ye giriş yasağını eleştiren Avrupalı liderler arasına İtalyan lider de  katıldı.

Trump’ı isim vermeden eleştiren Gentiloni, sosyal paylaşım sitesi  Twitterdaki özel hesabından, “İtalya, değerlerine bağlıdır. Açık toplum, çoğul  kimlik ve ayrımcılığa müsaade etmeme. Bunlar Avrupa’nın temel yapı taşlarıdır” diye  yazdı.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriyeli mültecilerin ABD’ye gelişini askıya  almış Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen yurttaşlarının ise 90  gün boyunca ABD’ye girmelerini yasaklamıştı. Son olarak ABD’de bir federal  mahkeme, 7 Müslüman ülkenin yurttaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık  kararnamesini geçici süre ile askıya alarak, havalimanlarında gözaltına  alınanların hudut dışı edilmemesine karar vermişti. New York federal mahkemesinde  görülen duruşmada, Federal Hakim Ann Donnelly, hudut dışı kararının “onarılmaz  bir zarara” neden olabileceği gerekçesi ile ABD’ye girişlerine kısıtlama getirilen  ülkelerin yurttaşlarının geçici olarak ABD’de kalması yönünde karar almıştı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.