İsrail’den İran’a Dostluk Mesajı Geldi !

İsrail'den İran'a Dostluk Mesajı Geldi !

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran halkına yönelik yayınladığı mesajında, “Rejim, günlük olarak İsrail’in yıkım çağrısında bulunarak aramızdaki düşmanlığı aşılamayı umuyor. Bu doğru değil. Biz sizin dostunuzuz, düşmanınız değil” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran halkına yönelik bir mesaj yayınladı. İngilizce yaptığı konuşması Farsça altyazı ile yayınlanan Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump ile İran rejimini nasıl karşılayacağını konuşacağını ifade etti. Son dönemlerde İran rejimine yönelik konuşmalar gerçekleştirdiğini lakin İran halkı ile ilgili konuşmadığını bildiren Netanyahu, “Umarım bu mesajım genç yaşlı, bayan erkek tüm İran halkına ulaşır. Korkusuz yaşamak dilediğinizi biliyorum. Özgürce konuşmak dilediğinizi biliyorum. Gururlu bir tarihiniz var. Zengin bir kültürünüz var. Teokratik tiranlık tarafından esir alındınız. İran, bir kez daha sınırlar olmadan ilerleyebilirsiniz. Ancak bugün, rejim sizi kontrol altına almaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

“2009 senesinde genç insanların Tahran sokaklarında öldürülmesini ve Nida Sultan’ın kaldırımda son nefesini vermesini katiyen unutmayacağım” diyen Netanyahu, “Rejim, günlük olarak İsrail’in yıkım çağrısında bulunarak aramızdaki düşmanlığı aşılamayı umuyor. Bu doğru deyil. Biz, sizin dostunuzuz düşmanınız değil. Her vakit İran halkıyla İran rejimi arasındaki ayrım yaptık” şeklinde konuştu. Netanyahu açıklamalarını şöyle tamamladı: “Rejim zalim, insanoğlu değil. Rejim agresif, insanoğlu samimi. İsrailliler ile İranlıların bir kez daha Tahran ile İsfahan’ı, Tel Aviv ile Kudüs’ü özgürce ziyaret ettiği günlerin özlemini çekiyorum. Fanatikler kazanmamalı. Halklarımız daha barışsever ve ümit dolu gelecek için beraber çalışabilir. Terörü mağlup etmeliyiz ve özgürlüğün ve dostluğun kazandığından emin olmalıyız”

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.