Fransa’dan Ermeni Soykırımı Kararı !

Fransa'dan Ermeni Soykırımı Kararı !

Fransa Anayasa Mahkemesi, 1915 vakalarına ilişkin Ermeni iddialarını da kapsayabilecek şekilde “bazı suçların reddinin suç sayılmasına” ilişkin yasanın alakalı hükmünü iptal etti.

Anayasa Mahkemesi’nin kararında, geçen sene sonunda kanunlaşan tasarının “zaten var olan nefrete teşvikle alakalı yasaların yanında gerekli olmadığı” vurgulandı.

Kararda, “Bu yasa, işlendiği vakit suç teşkil etmeyen vakalar hakkında yorumda bulunmayı cezalandırma yolu açıyor. Aynı vakitde yasa normalde tarihi atışmalarla kararlaştırılması gereken vaka ve ifadelerin yasallığı konusunda belirsizliğe neden oluyor. Dolayısı ile bu yasa, ifade özgürlüğüne lüzumsuz ve orantısız bir saldırıdır.” denildi.

Yasanın Ulusal Meclis ve Senato’dan geçmesi, Türkiye’nin ve Fransa’daki Türk toplumunun tepkilerine neden olmuş, alakalı madde daha sonra bir anayasa hukukçusu ve Türk derneklerinin başvurusu ile nihai karar merci olan Anayasa Mahkemesi’ne götürülmüştü. 

Anayasa Mahkemesi’nin, normalde bu tür bir itirazı kabul etmeme yetkisi bulunmasına karşın kabul edip değerlendirme yoluna gitmesiyse “Türkiye’nin bir hukuki zaferi” olarak değerlendiriliyor.

Yasal değişiklikte 1915 vakaları ile ilgili iddialara yönelik doğrudan herhangi bir ifade bulunmuyordu. Ancak yasanın, 1915 vakalarını “soykırım” olarak tanımamayı “nefret suçu” kapsamına sokarak, bu konu ile ilgili cezalandırmanın önünü açacağı belirtiliyordu.

Fransa’da Nicolas Sarkozy’nin cumhurbaşkanlığı döneminde kabul edilen benzer bir yasa da Anayasa Mahkemesi tarafından, “ifade hürriyetini sınırlandırdığı” gerekçesi ile iptal edilmişti.

Fransa Anayasa Mahkemesi’nin kararlarında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Perinçek Davası’ndaki kararını göz önünde bulundurduğu değerlendiriliyor.

AİHM’in temyiz özelliğindeki büyük dairesi, Ermeni iddialarına ilişkin açıklamaları sonrasında İsviçre’de mahkum olan Doğu Perinçek’in yaptığı başvuruyla ilgili olarak İsviçre’nin “insan hakları ihlalinde bulunduğuna” hükmetmişti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.