Çin’in Yeni Ticaret Yolu Üzerinde Türkiye Devre Dışı !

Çin'in Yeni Ticaret Yolu Üzerinde Türkiye Devre Dışı !

Bu iddia, Narenciye Tanıtım Grubu tarafından dile getirildi.

Grubun Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Hamdi Gürdoğan “Çin, Gürcistan üstünden Kara Deniz’i geçerek, Güney’de de Kıbrıs Rum kesimini kullanarak Türkiye’yi by-pass etmeye çalışıyor” şeklinde konuştu.

Gürdoğan ise “Biz de Kazakistan ile ortak Ro-Ro ve transferi hattı kuralım, Kazakistan’ı üs yaparak atak yapalım” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Kazakistan’a narenciye ihracatını arttırmak maksadıyla Almatı’da organize edilen tanıtım etkinliğinde konuşan Gürdoğan “Çin, Gürcistan’ın batısında bulunan Anaklia’ya Türkiye’deki tüm limanların iki katı kapasitesine sahip bir liman yapıyor. Bu limana tren yoluyla gelip, Kara Deniz’den denizyolu ile devam ederek Avrupa pazarlarına ulaşmayı hedefliyor. Böylece ürün teslim süresini 10 güne düşürecek. Gürcistan’daki Anaklia limanıyla Romanya’nın Köstence limanı arasına trenferi ve Ro-Ro hattı kurarak Türkiye’yi by-pass edecekler. Çin, Güney Kıbrıs’a liman yaptı. Türkiye iki taraftan by-pass ediliyor. AB’ye alternatif pazar olacak bölge için âcilen harekete geçmeliyiz” dedi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.