Çin’deki Hava Kirliliği Normal Hayatı Olumsuz Etkiliyor !

Çin'deki Hava Kirliliği Normal Hayatı Olumsuz Etkiliyor !

Çin‘in orta, kuzey ve doğu kesiminde geçen haftadan bu yana etkili olan yoğun hava kirliği sebebiyle ulaşım olumsuz etkileniyor.

Başkent Pekin’i kuzeydeki Harbin ve doğudaki Şanghay kentlerine bağlayan otoyollar trafiğe kapatıldı. Havadaki zararlı partikül oranını ölçen PM2.5 kıymetinin 500’i aştığı bölgelerde ulaşım kilitlenme noktasına geldi. Ülkenin orta kesiminde bulunan Hınan eyaletinin baş kenti Cıngcou’daki hava limanında görüş mesafesi 50 metreye kadar düşerken, kentte son iki günde 180 uçak seferi iptal edildi.

Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi, baş kent Pekin ve Tiencin şehrinin yanı sıra Hıbey, Hınan, Şandong, Anhui ve Ciangsu eyaletlerinde hava kirliliği nedeniyle dün ilk kez “Ulusal Kırmızı Alarm” verildiğini duyurmuştu.

Yoğun kirlilik, Pekin ve Tiencin’deki havalimanlarında yüzlerce uçuşun iptal edilmesine yol açmış, binlerce yolcu mahzur kalmıştı. Çin’de geçen ay da 23 kentde kırmızı alarm verilmişti. Yoğun hava kirliliği sebebiyle inşaat çalışmaları askıya alınmış, bazı bölgelerde eğitime ara verilmişti.

Büyükşehirlerinin çoğu, dünyanın en kirli şehirleri arasında yer alan Çin, sera tesiri oluşturan gazların salımında dünyada birinci sırada bulunuyor.

Ülkedeki hava kirliliği alarm sisteminde mavi, sarı, turuncu ve en üst düzeyde kırmızı olmak üzere dört aşama uygulanıyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.