Cerablus’a Türkiye’den Yardım !

Cerablus'a Türkiye'den Yardım !

Suriye’nin Cerablus şehrinin terör örgütü DEAŞ’tan temizlenmesinin arkasından kentteki kötü izler de siliniyor.

Cerablus şehrinde yaklaşık 2.5 sene kontrolü elinde bulunduran terör örgütü DEAŞ, kendi kurallarına göre yönettiği kentte yargıladığı insanları işkencelerin arkasından infaz ediyor ve bu kişilerin başlarını şehir meydanındaki çubuklarda sergiliyordu. DEAŞ’in kelle astığı demir çubuklar, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında TSK ile beraber girdiği kentte kontrolü tamamiyle ele geçiren Özgür Suriye Ordusu askerleri ve bölge insanı tarafından söküldü. Kentteki DEAŞ döneminden kalma yazılar ve siyah boyalar da siliniyor. Duvarlar, Gazi Antep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey ve Şehitkamil Belediyeleri ekipleri tarafından boyanıyor.

İşkence Yapılan Yere Şehit Ömer Halisdemir’in Resmi Asıldı 

DEAŞ’in işkence yeri olarak kullandığı yerlerden olan bir kamu binası şimdi okul olarak kullanılıyor. Türkiye’nin de desteğiyle yeniden onarılan okulda yüzlerce talebe eğitim görüyor. İlk, orta ve lise seviyesindeki okullar, Gazi Antep Büyükşehir ve Gazi Antep’teki kurum ve kurumların desteğiyle eğitim ve öğretime hazır hale getirildi. İşkence yeri olduğu döneme ait tüm izlerin silindiği okulun bahçesinde şimdiyse 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan Astsubay Ömer Halisdemir’in resmiyle Türk ve Suriye bayraklarının bulunduğu tabela yer alıyor. Gazi Antep Büyükşehir Belediyesi tarafından konulan tabelada, “Ahmet Selim Mualla Lisesi Gazi Antep Büyükşehir Belediyesi tarafından Cerablus şehitleri ve Türkiye 15 Temmuz şehitleri hatırasına yaptırılmıştır” ifadesi yer alıyor.

Türkiye Tarafından Su Ve Elektrik Karşılanıyor 

Fırat Kalkanı Harekatıyla Türk askerinin girdiği Cerablus’ta yıkılan yerlerin yapımı, bakım ve tamiri ya da ihtiyaç maddelerinin sağlanması gibi tüm çalışmalarda Türk kamu kurum ve kurumları ile sivil toplum örgütlerinin izi yer alıyor. Okulların onarımının yanı sıra kentteki tek çocuk parkı da Gazi Antep Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden yapıldı. Okullarında yeniden yaşama sarılan ve savaş psikolojisini üstünden atmaya başlayan çocuklar, parkta da doyasıya çocukluklarını yaşıyor. Kente elektrik ve su da Türkiye’den veriliyor.

Cerablus’un tek hastanesi de Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından onarılırken, içindeki donanım ve teçhizatlar da gene Sağlık Bakanlığı tarafından temin edildi. Suriyeli gönüllü hekimler tarafından hastalara bakılan hastanede Ankara, Gazi Antep gibi farklı şehirlerden Türk 112 ve UMKE ekipleri vazife yapıyor. Acil durumlara müdahale eden Türk sağlık ekipleri gün boyu nöbet tutuluyor.

Kentteki Adalet Sarayıysa yine Türkiye’nin desteğiyle bakımdan geçirilip onarılıyor. Yaşanan çatışmalar sebebiyle zarar gören kısımları onarılan Adalet Sarayı’ndaki mahkeme salonlarının da hazırlanması için bakım ve tamir çalışmaları Türk Devleti’nin desteğiyle sürdürülüyor. Yine Türk Devleti’nin desteğiyle karakol ve karargah olarak kullanılan binalar da onarımdan geçiliyor.

DEAŞ’in cezaevi olarak kullandığı binaysa yine cezaevi olarak kullanılıyor. Çatışmaların olduğu dönemde büyük hasar gören cezaevi, ısınma ve olanaklar açısından da zorlu koşullarda hizmet veriyor. ÖSO askerleri cezaevlerinin durumunu göstererek, Türk yetkililerden yardım istedi.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.