Avusturya’da camiye domuz kafası saldırısında istihbarat şüphesi

Avusturya’da camiye domuz kafası saldırısında istihbarat şüphesi

Avusturya’da yaşanan olay 5 Mayıs tarihinde Graz’da meydana geldi.Burada inşaatı devam eden İslam Kültür Merkezi’ne ait minareli camiye saldırı amaçlı domuz kafası bırakılmış, saldırıya ilişkin iki şüpheli gözaltına alınmıştı. Bu saldırının arkasındaki gerçekler herkesi şaşırttı ve ortaya çıkan gerçekler  akıllarda farklı senaryolara sebep oldu.Çirkin saldırıdan yaklaşık iki ay sonra zanlılardan birinin istihbarat görevlisi Georg B.’nin olduğunun ortaya çıkması, diğer zanlının ise polise, saldırının Georg B. tarafından planlandığı yönünde ifade vermesi kafaları karıştırdı.

Ypılan bu çirkin saldırıdan dolayı tutuklananlardan birinin Avusturya istihbaratında görevli yedek subay Georg B.’nin olduğunun ortaya çıkmasının arkasından, Yeşiller Partisi’nden Peter Pilz, haberi olmasına karşın istihbaratın camiye düzenlenen saldırıyı engellemediğini iddia etti.

Avusturya Devlet Televizyonu ORF’te yer alan habere göre, cami saldırısının zanlılarından gözaltına alınan istihbarat görevlisi Georg B. polise verdiği ifadesinde askeri istihbarata “İslam Kültür Merkezi’ne bu akşam saldırı olacak” şeklinde bilgi verdiği, istihbaratın da bu bilgiyi eyalet istihbaratına iletmediği aktarıldı. Saldırıyı düzenleyen Thomas K. ise polise verdiği ifadesinde, saldırının istihbaratta görevli Georg B. tarafından planlandığı iddiasında bulundu.

Aslında saldırı haberi istihbarata ulaşmıştı fakat çokta ilgi götmediği anlaşıldı.Saldırıya ilişkin dosyaları inceleyen Yeşiller Partili politikacı Peter Pilz, iki kez camiye saldırı olacağı uyarısının yapıldığını; lakin istihbaratın bu bilgiye çok fazla ilgi göstermediği iddiasında bulundu.

Saldırı sabahı Graz Savunma Dairesi’nin saldırıdan haberdar edildiği, fakat hiç bir işlemin yapılmadığını öne devam eden Pilz, Viyana Savunma Dairesi’nden bir yetkilinin Graz’a giderek caminin yakınına park ettiği aracından saldırıyı an be an izlediğini iddia etti.

Öte yandan iki saldırgandan biri olan istihbarat görevlisi Georg B.’nin saldırıdan dakikalar önce Anayasayı Koruma Mahkemesi’ni arayarak bilgi verdiği, lakin istihbaratın kendisine “Polis imdatı arayın” şeklinde yanıt verdiği bilgisi, konu ile alakalı araştırma yapan Peter Pilz tarafından da doğrulandı.

Ordu sözcüsü Michael Bauer iddialara ilişkin yaptığı açıklamasında, “İddiaların ortaya atıldığı gün inceleme başlatıldı. Şu an tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz.” diyerek vakaın incelendiğini ifade etti.

Söz konusu saldırının gerçekleştiği İslam Kültü Merkezi yetkilileri durumu şaşkınlıkla karşılarken, tüm gerçeklerin bir an önce gün yüzüne çıkmasını ve gerek görülürse cezai yaptırımların uygulanmasını istedi.

2015 yılının başlarından bu yana Avusturya’da 7 farklı camiye saldırı gerçekleşti. Bu saldırılardan sonuncusu dün akşam Linz kentinde bulunan Geylani Hizmet Vakfı’na yapıldı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.