Almanya İçişleri Bakanı Pkk’ya Yönelik Açıklamalar Yaptı !

Almanya İçişleri Bakanı Pkk'ya Yönelik Açıklamalar Yaptı !

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Johannes Dimroth, PKK’nın Almanya’da terör örgütü olarak görüldüğünü ve sade üyeliğinin bile suç teşkil ettiğini ifade etti.

Dimroth, Berlin’deki basın evinde düzenlediği toplantıda, “terör örgütü PKK’nın Almanya’da para toplamasına ve eleman kazanmaya yönelik çalışmalara hükümetin ve polisin ne gibi tedbirler aldığına ilişkin” soruya karşılık, alınan ve alınacak önlemler konusunda Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının (BfV) raporuna bakılmasını istedi.

“PKK Almanya’da terör örgütü kategorisinde yer alıyor. Bu açıdan sade üyeliği bile suçtur” ifadesini kullanan Dimroth, Almanya’nın eyalet sistemi ile yönetildiğine işaret etti. Dimroth, polisin aldığı önlemlerin eyaletlerin vazife alanına girdiğini bildirdi.

BfV raporunda Almanya’da bir dizi PKK üyesine karşı tahkîkat yapıldığının ve ceza davalarının açıldığının görülebileceğini belirten Dimroth, son olarak da bir DHKP-C üyesinin yakalandığını anımsattı.

İşbirliği Devam Edecek

“Yani (Türkiye) ile çeşitli seviyelerde çok aktif işbirliği var” diyen Dimroth, bahis konusu terörizme karşı uluslar arası işbirliğinin hukukun müsaade ettiği çerçevede yapıldığını ifade etti.

Dimroth, bu kapsamda Türkiyeyle iyi bir işbirliği içerisinde olduklarını savunarak, Türkiye’nin oldukça önemli bir partner olduğunu, bu işbirliğindeki tüm olanaklardan faydalanmak istediklerini ifade etti.

Alman ve Türk güvenlik birimlerinin bu senenin başında uzmanlar düzeyinde görüşmeler yaptığına değinen Dimroth, burda özellikle uluslar arası terörizmle mücadelenin ele alındığına işaret etti.

Dimroth, bakanlar düzeyinde bu stratejik görüşmelerin yapılmasının planlanıp planlanmadığınıysa bilmediğini kaydetti.

Alman Hükümet Sözcü Vekili Ulrike Demmer de Başbakan Angela Merkel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında dün telefonda gerçekleşen görüşmede iki liderin terörle mücadelede işbirliğinin derinleştirilmesi konusunda karşılıklı güvence verdiğini ifade etti.

Şu anda bu alanda yoğun işbirliğinin bulunduğunu savunan Demmer, şimdi Türkiyeyle bu işbirliğinin nasıl daha da yoğunlaştırılabileceğine bakılacağını ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.