Afganistan’da Soğuk Havalar Can Alıyor !

Afganistan'da Soğuk Havalar Can Alıyor !

Afganistan içinde günlerdir etkili bir durumda olan soğuk havayla birlikte kar yağışı ve de çığ, Badahşan, Bamyan, Parvan ve de Herat vilayetlerinde 37 kişinin  ölmesine yol açtı.

Badahşan Doğal Afetlerle Mücadele İdaresi Başkanı Sayed Abdullah  Hamayun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Badahşan’ın Mah Mey ve Yavan  ilçelerinde günlerdir etkili olan kar yağışı ve soğuk hava sebebiyle 18 kişinin  hayatını kaybettiğini ifade etti.

Soğuk hava sebebiyle 8 kişinin yaralandığını ifade eden Hamayun, şiddetli kar yağışı sonucu 10 ilçenin yollarının ulaşıma kapandığını ifade etti.

 Bamyan ve Herat’ta 4 kişi öldü

Bamyan Valiliği sözcüsü Abdurahman Ahmadi de etkili olan kar yağışı  nedeni ile Bamyan’ın tüm ilçelerinin bağlantı yollarının kapandığını kaydetti.

Bamyan’ın Zarin köyünde çığ düşmesi sonucu 2 kişinin öldüğünü dile  getiren Ahmadi, bir kişinin de yaralandığını vurguladı.

Öte yandan Herat Doğal Afetlerle Mücadele İdaresi Başkanı Abdulhamid  Mubariz Hamidi, Herat’ın Adraskan ilçesinde 2 kişinin donarak hayatını  yitirdiğini aktardı.

Parvan’da çığ: 15 ölü

Ülkenin Parvan vilayetinin Surhi Parsa ilçesinde çığ düşmesi sonucunda  15 kişinin öldüğü bildirildi.

 Parvan Valisi Muhammad Asim Asim, çığ düşmesi sonucunda 3 evin kar  altında kaldığını ifade etti.

Çığ altında kalan 15 kişinin öldüğünü belirten Asim, 10 kişinin de  yaralandığını kaydetti.

Afganistan’ın kuzey illerini baş kente bağlayan tek geçit noktası olan  Salang tüneli kar yağışı yüzünden ulaşıma kapanırken, Uluslararası Kabil  Havalimanı’nda da uçuşlar askıya alındı.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.