ABD Suriye Barış Görüşmelerine Heyet Göndermiyor

ABD Suriye Barış Görüşmelerine Heyet Göndermiyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, yarın Kazakistan’ın baş kenti Astana’da düzenlenecek Suriye barış görüşmelerine heyet göndermeyeceğini duyurdu. Mark Toner, Kazakistan Büyükelçisi George Krol’un yalnızca gözlemci statüsü ile görüşmelerde bulunacağını ifade etti.

Vekaleten Dışişleri Bakanlığı sözcülüğüne devam eden Toner, yaptığı yazılı açıklamada, “Başkanlık yemin töreni ve yönetimdeki geçiş sürecinin acil taleplerini göz önünde bulundurduğumuzdan, Washington’dan bir heyet Astana’daki konferansa katılmayacak” şeklinde konuştu. Kazakistan’a daveti için teşekkür eden Toner, ABD’nin Suriye krizinde siyasi çözüme bağlı olduğunu da ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, son açıklamasında, ABD Başkanı Donald Trump’ın görüşmelere bir Ortadoğu uzmanı göndermesini umduğunu söylemişti. Trump’ın Dışişleri Bakanlığı için aday gösterdiği Rex Tillerson Senato’dan halen onay almış değil. Bu nedenle yeni yönetim, Dışişleri’nin üç numaralı adı müsteşar Tom Shannon’ı vekaleten bakanlığı yürütmekle görevlendirdi.

Astana görüşmelerinde Türkiye ve Rusya’nın garantör olarak katılıyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.