ABD İran’a Uçak Satmaya Devam Edecek !

ABD İran'a Uçak Satmaya Devam Edecek !

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), şirketin İran Air’e yaklaşık 20 milyar dolar kıymetinde uçak satışını sağlayacak lisansı onayladığı belirtildi.

Açıklamada, “OFAC’tan Ocak 2016’da Paris’te imzalanan uzlaşmaya yönelik ikinci lisansımızı aldığımızı teyit ediyoruz. Bu lisans, İran Air ile yaptığımız satış uzlaşmasının sonuçlanması için müzakerelerimizi devam ettirmemize müsaade edecek.” ifadelerine yer verildi.

Airbus ile İran Air, İran ve P5+1 ülkelerinin imzaladığı nükleer uzlaşmanın geçen ocak ayında yürürlüğe girmesinin arkasından 118 uçak için prensipte uzlaşmaya varmıştı. OFAC, Airbus’ın İran’a yönelik 17 uçaklık ilk satışı için gerekli lisansıysa eylül ayının sonlarına doğru onaylanmıştı.

Firma, uçaklarının enaz yüzde 10’u ABD’de üretildiği için Washington’dan onay almadan İran’a ürün satamıyor.

ABD hükümeti, İran’a yönelik hesaplı yatırımlarını Temmuz 2015’te imzalanan nükleer uzlaşma çerçevesinde gevşetmeye başlamıştı. İran Air, bu sayede Amerikan uçak üreticisi Boeing ile 737 ve 777 serisi yolcu uçakları için geçen haziran ayında uzlaşma imzalamıştı.

ABD Temsilciler Meclisi İran’a Uçak Satışını Engellemek İstiyor 

Öte yandan, ABD Temsilciler Meclisi, geçen hafta ABD’nin İran’a ticari uçak satmasını yasaklayan bir tasarıyı kabul etmişti.

Tasarıda daha önceden verilen satış onaylarının da geçersiz kılınmasına ilişkin bir madde yer alması, Airbus’a verilen satış izninin iptal edilmesi olasılığını doğuruyor.

Tasarının kanunlaşabilmesi için Kongre’nin Senato kanadında da kabul edilmesi ve ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalanması gerekiyor. Beyaz Saray yönetimiyse Obama’nın bu şekilde bir tasarıyı veto edeceğini bildirmişti.

Bunun yanı sıra Cumhuriyetçi Donald Trump’ın 20 Ocak 2017’de başkanlık koltuğunu Obama’dan devralacak olması durumu karmaşık hale getiriyor. Obama’nın İran’a yönelik politikalarına sert eleştirilerde bulunan Trump, başkan seçilmesi halinde imzalanan nükleer uzlaşmayı feshedeceğini açıklamıştı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.