ABD Fırat Kalkanı Operasyonuna Misilleme Yapacak !

ABD Fırat Kalkanı Operasyonuna Misilleme Yapacak !

ABD, PYD eli ile Suriye’nin kuzeyinde oluşturmaya çalıştığı koridor, Fırat Kalkanıyla rafa kalkınca, koridoru alttan El Bab üstünden kurmak için faaliyetlerini hızlandırdı.  Münbiç ile Afrin’i birleştirmek maksadıyla tek yolu El Bab’ı almak için PYD/PKK’nın hazırlıklarını hızlandırdığı öğrenildi. Aydınlık gazetesinden yer alan habere göre; ABD’nin de PYD kontrolündeki Münbiç’e birgünde 60 TIR silah ve mühimmat ilettiği belirlendi. Bölgeden DAEŞ ve PYD’yi temizleyerek El Bab’ı kontrol altına almak isteyen TSK da alan kontrolünü adım adım genişletiyor.   

IŞİD El Bab’dan yavaş yavaş Rakka’ya doğru çekilirken ABD, PKK/PYD’nin El Bab’ı kontrol altına alması için desteğini arttırdı. ABD, El Bab’ın Türkiye’den önce PKK/PYD’nin eline geçmesi için çalışıyor. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, PKK/PYD’nin Fırat’ın doğusuna çekileceğini açıklayan ABD tam tersini yapıyor. Fırat’ın doğusundan özellikle de Kamışlı’dan Münbiç’e nüfus kaydıran ABD, PKK/PYD’nin belirlediği adların Münbiç’e yerleşmesini sağlıyor.

Güvenlik güçleri ABD’nin Münbiç ile Afrin’i birleştirme çabalarının arttığını kaydederek şunları ifade etti: Bu operasyonun arkasında doğrudan ABD var. PKK/PYD’nin tüm hareketlerini ABD yönlendiriyor. ABD bir yandan PKK/PYD kontrolündeki Afrin bölgesindeki güçleri El Bab’a yönlendirirken diğer yandan Münbiç’teki PKK/PYD’lileri El Bab’a sevk etmiş durumda. Her türlü silah ve mühimmat desteğini de esirgemiyor. Bu çerçevede iki gün önce Münbiç’e 60 TIR yardım gönderdi. Bir günde gönderilen 60 TIR’da silah ve mühimmat da olduğu biliniyor. ABD, koridor için faaliyetlerini yoğunlaştırdı.

PKK/PYD’nin El Bab’ı ele geçirmesine müsaade edmeyeceklerini vurgulayan güvenlik kaynakları maksatlarının en kısa sürede El Bab’a girmek ve kontrolü sağlamak olduğunu ifade ettiler.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.