Daha İyi Cinsel Yaşam İçin Öneriler

Bilindiği üzere cinsellik hepimizi ilgilendiren bir konudur. Cinsellik her yönüyle ciddiye alınması gereken bir konudur. Çünkü zaman zaman cinsellik ciddi çiftler arasında ciddi sorunlara yol açmaktadır. Tabiki bu sorunları çözme yoluna gitmeli daha iyi cinsel yaşam için gereken ne varsa yapılmalıdır. Daha iyi cinsel yaşam için yapılması gerekenler diyecek olursak;

İnsan, cinselliği öğrenen ve geliştiren tek canlıdır. Bu yüzden;

İnsanların doğru bir şekilde seks yapma konusunda seçenekleri çoktur. Gerçekten farklı olması ve bütünüyle benzer davranan iki kişinin mümkün olmaması da bir gerçek. İnsanlara neden hoşlanacaklarını, kendilerini veya partnerlerini nasıl sekse hazırlayacaklarını kimse söyleyemez. Ancak kişiler, cinsel açıdan nasıl biri olduklarını, diğer bir deyişle kendi vücutlarını, davranış biçimlerini, tercihlerini ve kendilerini harekete geçiren olguları keşfedebilirler. Bu tür keşifleri rahat bir şekilde uyguladıklarında başarılı olurlar. Bu da daha sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşamı mümkün kılar.

Seks öğrenilebilen bir durumdur. Bu sebeple sekste tecrübe çok önemlidir. 

Toplumca seks yapmayı doğuştan bildiğimizi sanırız. Hatta zamanı geldiğinde çok iyi seks yapacağımızı zannediyoruz. Oysaki nasıl okuma, yazma okulda öğreniliyorsa, seks de tecrübe kazandıkça sonradan öğrenilir. Öğrenme sürecinde deneyim çok önemlidir. Nasıl acemi bir şoför ilk başlarda zorluk çekerse, insanlar da cinsel yaşamlarının başında benzer sıkıntılar çekerler. Bu nedenle bu sürecin ilk zamanlarında kişi kendi cinselliğinden, herkes için geçerli olamayacak türde beceriler beklememelidir. Çünkü daha yolun başında olan kişi, beklentilerinin gerçek dışı olduğunu bilmeyebilir. Bunları karşılayamadığında, sadece cinsel yaşamını değil, kendini de olumsuz algılamaya başlayabilir. Bu da cinsel davranışlarını daha fazla kısıtlamasına, yeni ve olumlu deneyimlerden uzak durmasına ve kolayca cinsel sorunlar yaşamasına yol açabilir.

Daha iyi olmak partneri mutlu eder. Buda sonradan öğrenilebilir. 

İyi seksin daha güzel görünmekle ya da performansla bir alakası yoktur. Cinselliğin, gevşemiş ve rahatlamış bir halde dokunmak, acelecilikten ve telaştan uzak durmak, hissetmek, yapmak ve ne söylemek gerektiğini düşünmemek, sadece dokunmanın ve sevişmenin verdiği hazza odaklanmak, tutkulu olmak veya gerçekte ne istediğini söylemek gibi önemli kurallar vardır.

Cinselliğin doğal olduğu kadar öğrenilen ve seçilen boyutları da vardır. Cinselliği öğrenme sürecinde insanların kalıtımla kuşaktan kuşağa geçen, cinselliğe ve üremeye yönelik kalıpları ve cinsel mitleri önemli bir yer tutar. Toplumsal yapı ve eğitim, bu kalıpların ve cinsel mitlerin, yaşama aktarılmasını kendine has kurallarıyla yönlendirir.

Peki Bu Cinsellikteki Farklar Neden Var ? 
Bu konuda birçok değişik görüş var. Bir grup seksolojist, davranış değişikliklerinden, bazı hormonların az veya çok olmasından kaynaklanan biyolojik farklılıkların sorumlu olduğuna inanıyor. Diğer bir grup ise olayın erken yaştaki şartlanmalardan ileri geldiğini savunuyor.

Hormon farklılıklarıının insanı belirli davranış biçimlerine sürüklemesi çok olasıdır ama davranış şekillenmesi, şartlanma diye de bir şey vardır. Ve bu şartlanmalar, biyolojik nedenlerden daha baskın çıkacak kadar güçlü olabilir.
Bazı psikologlar, kızlara daha düşünceli, daha anlayışlı olmaları ve başkalarının davranışlarıyla daha çok ilgilenmeleri gerektiğinin öğretildiğini hatırlatıyorlar. Erkek çocuklara ise, hareketli olmaları, özgür davranmaları ve başarı kazanmaları öğretilmiştir.
Cinsel davranış değişiklikleri, cinsel organ gibi gözle görülür bir şeyden de kaynaklanabilir. Yani insanın cinsel organını nerede taşıdığı çok önemlidir. Erkeklerin çok erken ve kolayca etkilenebilecekleri yaşlarda, cinsel organlarıyla tanışmaları, alışmaları ve yakından tanımaları çok daha kolaydır. Bu arada erkeklik organlarına dokunma ile, zevk verici cinsel duyguları bağdaştıran belirli bir model meydana getirebilirler.
Halbuki kızlar ise, içeride olduğu için cinsel organlarıyla fazla tanışık değillerdir, baktıkları zaman göremezler ve genellikle klitorisleri hakkında fazla bir şey bilmezler. Bu yüzden erkeklerinkine benzer cinsel bir zevk modeli geliştiremezler.


Bunun yerine buluğ çağlarında ve genç kızlık dönemlerinde, uyarılma konusunda sevişmenin diğer yönleri önem kazanır. Tesadüfen hissedilmiş olan arzunun anıları, romantik hikayeler okurken veya film seyrederken duyulan heyecanlar gibi. Erkeklerde cinsel organın okşanması önem kazanırken, kadınlarda iyi cinsel ilişkinin temel taşlarını, duygusal düşünceler ve yakın ruhsal arkadaşlık oluşturur.
Yeni nesilleri, yeni kadın erkek modelleriyle eğiterek yetiştirmek, cinsel farklılıkları ortadan kaldırabilir. Cinsel anatomiyi elbette değiştiremeyiz. Ama küçük kız çocuklarına cinsellikleri hakkında bilgi edinmelerine izin verebilir, erkek çocuklarına da cinselliğin aynı zamanda sevgiye bağlılık ifadesi olduğunu öğretebiliriz.

Bu söylediklerim, eğer eşinizle aranızda cinsel uyumsuzluk varsa sizin içinde geçerli olabilir. Önce kendi vücudunuzu tanımanız, nelerden hoşlandığınızı bilmeniz ve bunu partnerinize anlatmanız, cinsellikten zevk almanızı kolaylaştıracaktır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.