Cinsellik ve Seks Aynı Şey Midir ?

Cinsellik ve seks kavramları genellikle birbirine karıştırılır. Cinsellik dendiğinde akla ilk olarak seks gelir. Ancak bu çağrışım her zaman doğru değildir. Cinsellik, insanın cinsel özelliklerinin bütününü ve sekside içine alan bir kavramdır.

İnsan doğası gereği cinsel arzularını tatmin etmek ve cinselliği yaşamak ister. Cinselliği bir başkası ile yaşamanın en sevgi dolu ve keyifli yönü seks yapmaktır. Seks kavramı yalnızca cinsel ilişkiyi ifade etmez. Seks denilence öpüşmek, sevişmek, mastürbasyon yapmak ile kendi kendine zevk vermek ve oral seks gibi cinsel olarak kişiyi uyaran tüm eylemler akla gelir.

1_cinselbirle%c5%9fmeyadacinselco%c5%9fkunun

Psikolojik, fizyolojik ve sosyolojik yönleri olan cinsellik, insanın doğuştan getirdiği cinsiyetine bağlı olarak oluştuğu özelliklerin tümüdür. Kişinin cinsiyeti, ses tonu, giyimi, saç şekli, yürüyüşü, duruşu ve cinsel yönelimi vede cinsel kimliği cinselliğinin bir parçasıdır. Dokunma, öpüşme, sevişme gibi eylemleri içeren seks yapmak ise rahatlamış ve gevşemiş bir halde sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza ve hissetmeye odaklanarak veya herhangi bir performans hedefi koymadan, zamandan koparak haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni bir armağan gibi paylaşabilme, partneri tatmin etme zorlantısı olmadan ne olursa olsun bir şekilde boşalabilme sanatıdır. Seks kavramı çoğu zaman cinsel ilişki, cinsel birleşme veya çiftleşme olarak anılır.

Cinsel birleşme cinsel hazzı arttırmak için partnerlerin birbirlerinin dudak boyun gibi bölgeleri öperek aldıkları hazzı arttırmadır. Yani erkeğin penisinin kadının vajinasına girmesi ile oluşan şeye cinsel birleşme denir. Ürüme amacı olarak da kullanılır.

Cinsel ilgi veya cinsel ilişki anlamında kullanılan seks çok derin bir kavramdır. Seks sözcüğü ilk defa Romalılar tarafından kullanıldığı iddia edilmektedir. Bazı iddialarda ise seks sözcüğü Yunanlılar tarafından kişinin fiziki ve ahlaki durumunu ifade eden hekins sözcüğünden türemiştir. Latincede ise dişi ve erkeğin ayrışması yani cinsiyet ayrımı anlamına gelmektedir.

İnsanları seks yapmaya yönlendiren farklı psikolojik ihtiyaçlar vardır. Karşı cins tarafından beğenilmek, arzulanmak, tercih edilmek, kişinin güvensizlik ve değersizlik duygularını tatmin etmesine yardımcı olabilir. Kişi cinsiyetini kanıtlamak için seksi ön plana çıkartabilir.

page_cinsellik-hakkinda-dogru-bildiginiz-yanlislar_220920774

İnsanlar çocukluğunda aradığı sevgiyi bulamadığı zaman olgunluk çağlarında veya gençlik çağlarında sevgiyi bulabilmek için seksi araç olarak kullanabilir. Özellikle insanın kendini kanıtlamak istemesi, gücünü ortaya çıkarmak istemesi gibi durumlarda seks yapmak için önemli faktörlerdendir. Ayrıca olumsuz seks deneyimlerine sahip olan bir kişi bunun acısını başkaları ile seks yaparak çıkartmak isteyebilir.

Yani özetle; cinsellik ve seks kavramları aynı kavramlar değildir. Birbirleri ile bağlantılı olsalarda tamamen aynı anlamları taşımazlar. Cinsellik, seks kavramınıda içine alan daha geniş bir kavramdır. Seks kavramı ise cinselliğin alt kavramı olarak karşımıza çıkar.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.