Oğlunu Şehit Veren Anneyi Defnetmek İçin Para İstediler !

Oğlunu Şehit Veren Anneyi Defnetmek İçin Para İstediler !

Tunceli’de 1991 senesinde terör örgütü PKK ile girilen çatışmada şehit düşen Gürol Alpago’nın annesi Semiha Alpago diğer evlatlarına ölürsem beni şehit oğlumun yanına gömün vasiyetinde bulundu. Bir süre önce yaşamını kaybeden Semiha Alpago’nun diğer oğlu Şenol Alpago, annesinin vasiyeti üstüne İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’ne başvurarak annesini şehit kardeşinin yanına defnetmek istediğini ifade etti. Fakat şehidin kardeşinden İBB Mezarlıklar Müdürlüğü’nün para istediği ortaya çıktı.

Şehidin abisi belediyeden aldığı yanıt karşısında âdeta yıkıldı. Mezarlıklar müdürlüğü aileden defin işlemi için 4 bin 500 lira kabristan ücreti ödenmesi gerektiğini ifade etti. Kardeşini yurt savunmasında şehit veren Şenol Alpago tüm girişimleri başarısız olunca kabristan ücreti 4 bin 500 TL olan ücreti ödeyerek annesini şehit kardeşinin yanına defnetti. Bir süre sonra belediyeden aranan Alpago âdeta ikinci kez yıkıldı. Belediye bir hata yaptıklarını söyleyerek kabristan ücretinin bir kısmını geri ödeyeceklerini ifade etti. Acılı abi bir özür beklerken bu teklif karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Kardeşini terör saldırısına kurban veren annesini de bir müddet önce kaybeden Alpago tüm bu olanlara bu olanlara bir mana veremedi.

Umarız Kimsenin Başına Böyle Birşey Gelmez 

Şehidin abisi Şenol Alpago istenen ücretin önemli olmadığını lakin bunun bir şehit ailesinden istenmesinin kendilerini yaraladığını belirterek “Annemin vefatında biz kardeşimizin yanına defnetmek istedik. Zaten vasiyeti de o yöndeydi. Tabi gömmek istediğimiz vakit bizden yanına da gömseniz biz bir ücret talep ediyoruz dediler. Bizden 4 bin 500 TL ücret aldılar. Bunu biz ödedik, sonradan biz bunun ayrıntısını öğrendik ve sonradan bunun belirli bir kısmını bize iade ettiler. Ama iade edilmiş olsa bile netice de bir şehit ailesidir. Şehit annesi bu toprağa evladını veriyor ama toprağa gömülürken toprak parası isteniyor. Tabi biz bunun belirli bir kısmını ödedik. Belirli bir kısmını da devlet bizlerden kesti. Bizim şu şekilde bir dileğimiz olabilir, bu yalnızca bizimle de alâkalı değil bizlerden sonra gelecek şehit ailelerine de böyle. Bir şey yapılmamasını herhangi bir ücret herhangi bir istek olmaması bizim için önemlidir. Biz bunu yaşadık başkaları yaşamasın. İstenen sayı önemli deyil ordan bir talep olması bizi yaraladı. Vatana evlat vermiş ama maalesef yurt ondan toprak parası istedi. Bunun rakamı hiç önemli deyil. 1 lirada olsa birşey talep ediliyor. Evladını toprağa verip senelerce bu acıyı yaşıyorsun, kendin toprağa gidince birşey talep ediliyor. İnşallah bundan sonra Türkiyede hiç bir şehit haberi gelmez ama inşallah devlet büyüklerimiz bundan sonra bu şekilde bir talepte bulunmaz” ifadelerini kullandı.
Öte yandan Şehit Gürol Alpago’nun adına Bahçelievler Belediyesi tarafından 2013 senesinde bir park yaptırıldı.
 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.