Hem Kendi Eşini Öldürdü Hemde Eşinin SGK Aylığını İstedi !

Hem Kendi Eşini Öldürdü Hemde Eşinin SGK Aylığını İstedi !

Erzurum ili içinde öldürmüş olduğu eşinin maaşını almak maksadıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapan Halil İbrahim Kızılkaya’ya ”hayır” yanıtı verildi. Ağırlaştırılmış bir şekilde ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış olan kocaya yattığı cezaevine yanıt yazısı gönderilip, eşinin maaşını alamayacak olduğu bildirildi. 

İşsiz 43 yaşındaki Halil İbrahim Kızılkayayla Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesinde güvenlik görevlisi olarak çalışan 31 yaşındaki Neslihan Kızılkaya şiddetli geçimsizlik sebebiyle ayrıldı. Olaydan bir ay sonra geçen 28 Mart günü merkez Palandöken İlçesi Müftü Solakzade Mahallesi, Elmadağı Sokakta telefon kulübesinden 2 çocuğunun annesi eski eşini arayan Halil İbrahim Kızılkaya, ayrılma netleşmediği için soyadı değişmeyen Neslihan Kızılkayayla buluştu. İddiaya göre konuşmaya başlayan ikili arasında atışma çıktı. Halil İbrahim Kızılkaya yanındaki bıçakla Neslihan Kızılkaya’nın boynunu 3 yerinden kesti, daha sonra göğsüne 4 bıçak darbesi vurarak öldürdü. Kızılkaya arkasından aynı bıçakla kendi boğazını keserek intihara kalkıştı. Neslihan Kızılkaya toprağa verilirken, hastanede tedavi gördükten sonra taburcu edilen Halil İbrahim Kızılkaya, 4 Nisan günü çıkarıldığı 2’nci Sulh Ceza Hakimliğinde tutuklanarak cezaevine kondu. Neslihan Kızılkaya’nın ağabeyi Halit Tunalı Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak 13 yaşındaki Haktan ve 4 yaşındaki Başak’ın vesayetini aldı.

Halil İbrahim Kızılkaya hakkında 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Eşini öldürmekten E-Tipi cezaevi’nde kalan Halil İbrahim Kızılkaya yargılama aşamasında SGK’ya dilekçeyle başvurarak, öldürdüğü eşinden kalan ölüm aylığının yarısının çocuklarına yarısının da kendisine verilmesini talep etti. Bu durumu öğrenen ağabeyi Halit Tunalı, SGK’ya giderek durumu yetkililere bildirdi. SGK yetkilileriyse mahkeme sonlandığında kararı kendilerine ulaştırılmasını istedi. 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6 Eylül günü görülen karar duruşmasında Halil İbrahim Kızılkaya, ‘kasten özellikli insan öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına mahkum edildi. Heyet, Halil İbrahim Kızılkaya’ya tahrik ve takdir indirimi yapmadı. 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi hazırlanan gerekçeli kararın bir örneğini de SGK İl Müdürlüğüne gönderdi.

Maaş Çocuklara Bağlandı 

Mahkeme kararı sonrası SGK, Halil İbrahim Kızılkaya’nın yattığı E Tipi Cezaevine yazı göndererek, maaş başvurusuna olumsuz cevap verdi. Kız kardeşi Neslihan Kızılkaya’nın maaşının yeğenlerine bağlandığını söyleyen Halit Tunalı, “Kız kardeşimin ölüm aylığı çocuklarına bağlandı. O katilin kız kardeşimin parasını yemeye hakkı yok. Nitekim yasalarımız da buna müsaade etmedi. Yeğenlerim bu ay 360’ar lira olan annelerinin maaşını aldılar” dedi.

Yasa Bu Durumun İçin Ne Diyor ?

5510 sayılı Sosyal sigortalar ve Genel sağlık Sigortası Kanunu’na göre 900 gün sigorta pirimi yatan bir kişi yaşamını kaybederse geriye kalan çocukları ve eşine ölüm aylığı bağlanabiliyor. Yine aynı kanuna göre eş katili kişi maaştan yararlanamıyor. Ölüm aylığı bağlanmadan önce de araştırmalar yapılıp, maaş bağlanıp bağlanamayacağı yetkililer tarafından belirleniyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.